Engellilere Peşinatsız Ev Fırsatı
Gündem 71 Editörü • 27 Temmuz 2020 23:52
Engellilere Peşinatsız Ev Fırsatı

Günümüzde ev sahibi olmak hem zor şartlarda hem de bazı imkânları değerlendirirsek kolay olmaktadır birçok olanaklar arasında önemli olan nokta ödeme şekli ve nasıl ev sahibi oluruz sorusuna cevap bulabilmektir.

 Engellilere peşinatsız ev fırsatı sunan bazı bankalar ve Toki ‘in yanı sıra firmalarda bu imkânı sağlamaktadırlar. Burada önemli olan peşinatsız ve ödeme kolaylığının sağlanması ile birlikte daha erken ev sahibi olma hayallerinizi gerçekleştirmektir.

Günümüzde Engellilere peşinatsız ev fırsatı sunan ihtiyaç sahiplerine birçok konuda kolaylık sağlamak için başlatılan kampanyalar ve olanaklardan faydalanmaları için engelli vatandaşlarımızın fırsatlar ortaya çıkmıştır bunları tanımlamak için önemli noktaları açıklamak istiyoruz.

Engelilere peşinatsız ev fırsatı sunan bazı kamu ve özel sektörlerinin başvuru kurallarını kısaca şöyle tanımlayabiliriz.

1: TOKİ bir devlet kuruluşu olarak bazı başvuru şartları ile birçok kesime hizmet vermektedir bunlar.

T.C vatandaşı olmak, daha önce kredi kullanmış olmaması, aynı ilde en az 1 yıl ikamet etmiş olması kişinin yâda aile fertlerinden birinin üstüne her hangi bir tapu olmaması ve aylık gelirinin 2,600TL olması, başvuru yapacak kişinin 25 yaşını doldurmuş olması önemli noktalar arasında yer almaktadır. Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan rapor ve bu raporda en az  %40 olarak ibraz edilmesi Toki engelli vatandaşlara %5 kontenjan ayırdığı için kuralarda ve uygulanan ödemelerde bu şekilde destek olmaktadır, daha önce Toki den ev almamış olması da uyulan kurallardan bir tanesidir. 15 yıla kadar varan vade farkları ile erken ödemelerde indirimleri uygulayarak bu imkânı sunmaktadır

2: Ziraat bankası engellilere konut kredisi hizmeti sunmaktadır burada başvuru için yapılacak işlem ise tam teşekküllü hastaneden alınmış olan engelli raporu yâda kimliği ile başvuru yapabilirsiniz önemli noktalardan bir tanesi bu bankanın herhangi bir şubesinde maaş alıyor olmanız ilk uyulması gereken şartlardan bir tanesidir. Banka başvuru yapan kişinin durumuna göre teminat yâda kefil isteme hakkına sahiptir. Bütün bankaların uyguladıkları kurallardan bir tanesi zihinsel engellilerin ve bu kişilerin adlarına yapılan başvurular kabul edilmemektedir. 120 aya varan ödeme planları ile hizmet vermektedir.

https://www.pesinatsizev.org/

https://www.pesinatsizev.org/engelliye-ev-mujdesi-engelli-kampanyalari/

https://www.pesinatsizev.org/engelli-arac-indirimi-ne-kadar-nasil-alinir/