Evde Bira Yapımı
Gündem 71 Editörü • 5 Nisan 2023 23:27
Evde Bira Yapımı

Evde Bira Yapımı

Birçok kişinin severek tükettiği içeceklerden biri olan birayı evde bira yapımını öğrenerek çok kolay bir şekilde kendiniz de yapabilirsiniz. Oldukça farklı lezzete sahip olan ve kendinizin dilediğiniz gibi yapabileceğini bu leziz içkiyi siz de malzemeleri alarak mutlaka denemelisiniz. Asla pişman olmayacağınız bu lezzeti siz de çok fazla seveceksiniz.

Önerilen her noktaya uyarak doğru bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Siz de tüm bu noktalara dikkat ederek istediğiniz gibi bu lezzetli içeceği yapabilirsiniz. Üstelik daha da uygun fiyata getirmiş olacaksınız. Bu nedenle de birçok kişi artık evlerinde yapmaktadır.

Evde Bira Yapımı Tarifi

  • Bira mayası özütünüze uygun bir Bavyera buğday mayası alınca aynı zamanda bunların yanında işli paket 500 gram mal özü 50 gram şerbetçi otu ve 250 gram da şeker bulundurun. Yaklaşık olarak 3 litre suya malt özünü ve şerbetçi otunu atarak yaklaşık olarak bir saat boyunca kaynatın.
  • Bu karışın yeteri kadar kaynadıktan sonra maya kovasına ekleyin. 500 gram mal özünü de ekleyerek köpürtmeden karıştırın. 250 gram şekeri ve bira özütünü de karışımın içine dökün ve köpürmeden karıştırın. Eğer yeterli su olmadığını düşünüyorsanız yarım litre kadar kaynamış suyu tekrar dökebilirsiniz.
  • Bu mayalar yüksek ısılara karşı toleranslıdır.  18 – 22 arasında özellikle karanfil tatları vermek istiyorsanız yoğunluk kazandırabilirsiniz. 22 üstü ısılarda ise muz tatları daha fazla yoğunluk kazanacaktır. Muz aroması için özellikle 23- 30 derece aralığını tercih edebilirsiniz.
  • Biralar mayalanmaya başladığında 1 ve 2 gün arasında kilidinden köpürme yapabilir. Bu süreçte hava kilidini temizleyerek kaynatılmış su takviye edebilirsiniz.
  • Buğday biraz gaz isteyen bir cinstir bu nedenle şişeleme şekeri atmalısınız. Şeker ölçme kaplarıyla da bu ölçüyü ayarlayabilirsiniz.
  • Bu evde bira yapımı tarifine uyarak siz de kendi biranızı hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise oldukça dikkatli bir şekilde yapmak olmalıdır. Sizden istenen aşamaları eksiksiz bir şekilde yerine getirin.

Bira Başlangıç Kitleri

Bira yapmak için başlangıç kitlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu kitlerin içerisinde oldukça detaylı bir şekilde nasıl yapıldıkları da yazmaktadır.  Çok lezzetli olacak bira yapımı için aşamalara dikkatle uymalısınız. Kitlerin içerisinden çıkan anlatım kılavuzlarını da bu noktada dikkatle okuyarak ona uygun bir şekilde yapabilirsiniz.

Birçok kişinin severek kullandığı bu kitler ile oldukça uygun fiyata kendi biranızı yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde kendi istediğiniz tatlarda siz de bu keyfi yaşayabilirsiniz. Birçok kişinin sevdiği bu ev yapımı bira tatlarına siz de mutlaka bir şans vermelisiniz. Oldukça uygun fiyata tarife bağlı kalarak kendi istediğinizi yapabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Bira Yapımı

Özellikle pahalanan içki fiyatları karşısında birçok kişi evde kendi içkilerini yapmaya başlamıştır. Bu noktada eğer siz de biraya fazla para ödemek istemiyorsanız kendi içkinizi kendiniz yapabilirsiniz. Keyifle içeceğiniz bu Tatlara siz de mutlaka bir şans vermelisiniz. Başlangıç kitleri alarak uygun fiyata bu lezzetin de keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Bu nedenle birçok kişinin severek tercih ettiği leziz tatları siz de çok seveceksiniz.

Kendi istediğiniz notalara uygun olan bir mayayı tercih edebilir ve buna uygun bir şekilde evde bira yapımı nı öğrenebilirsiniz. Artık siz de çok kolay bir şekilde kendi biranızı yapacak ve afiyetle de içeceksiniz. Bunun için yapım aşamalarına çok iyi bir şekilde dikkat etmelisiniz. Siz de bira keyfini ve tadını doruklarda yaşayacaksınız: