FİFA Sıralamasında Galatasaray Kaçıncı Sırada?
Gündem 71 Editörü • 5 Ocak 2024 18:18
FİFA Sıralamasında Galatasaray Kaçıncı Sırada?

FİFA Sıralamasında Galatasaray kaçıncı sırada sorusunun cevabı maçların sonucuna göre belirlenir. Takımın topladığı puan listedeki yerinin değişmesini sağlar.

Bu sıralama, ülke takımlarının futboldaki başarısını gösterir. Belirlenmesinde çeşitli etkenler dikkate alınır. Dünya çapında yapılan araştırma düzenli olarak güncellenir. Türkiye Süper Lig 2023-2024 sezonu şampiyonu olan takım, UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi sıralamasına girmiştir. Kulübün verdiği mücadele ülkeler sıralaması puanına etki etmesinden dolayı önemlidir. Bu yüzden takımların performansları spor gündeminin ilk sırasındadır. Ülkenin en köklü spor kulüplerinden olan Galatasaray başarılarıyla ilgi çekmektedir.

Galatasaray FİFA Sıralaması Nasıl Oluşur?

Ülkelerin UEFA ila FİFA sıralamalarını etkileyen takım performansları kendi güçlerini de ortaya koyar. Yapılan değerlendirmeler takımların dünya futbolunda prestijini ve değerinin ortaya koymaktadır. Galatasaray’ ın FİFA sıralaması şu etkenlerle belirlenir;

  • Takımın son 4 yıl içerisinde katıldığı turnuvalardan aldığı sonuçlar etkiler.
  • UEFA Avrupa Ligi, AFC Şampiyonlar Ligi vb. katıldığı etkinliklerin katsayıları hesaplamada kullanılır.
  • Oynan müsabakaların skoru, rakibin gücü, maçın önemi gibi etkenlerle takımın yeri saptanmaktadır.
  • Hesaplama sonucunda ulaşılan puan 4 yılda oynan tüm maçların toplamıdır.

Sayılan maddeler, sarı kırmızılı takımın dört yıldaki performansının derecelendirir. Elde edilen puan, kulübün diğer takımlara karşı ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. Takımın puan durumu, FİFA Şampiyonlar Ligi, CONCACAF Şampiyonlar Ligi gibi çeşitli

liglerde oynaması ve gösterdiği performansla belirleniyor.

Turnuvanın zorluk derecesi, bölgesel güç, katılımcıların sayısı, rekabet vb. faktörler puan hesaplarında kullanılan katsayıları değiştiriyor. FİFA Şampiyonlar Ligi katsayı 14 iken UEFA Şampiyonlar Ligi’ninki 21′ dir. Bütün veriler, incelenerek Galatasaray’ ın sıralaması oluşturulur.

FİFA Sıralaması Neden Önemli?

FİFA Sıralamasında Galatasaray kaçıncı sırada soru Türkiye’nin FİFA sıralaması açısından önemlidir. Takım topladığı puanlar, ülkenin küresel alandaki değerini gösterir. Galatasaray 2023′ te FİFA sıralamasında 9. sıraya çıktı.  Temsilcimizin maçlardaki başarısı 9. sırada kendine yer bulmasını sağladı. Şampiyonlar Ligi A Grubu maçlarında Kopenhag, Manchester United ila Bayern Münih gibi takımlarla yaptığı maçlardan sonra yeri kesinleşecek. 12 Aralık’ta oynanacak son maç takımın kaderini belirleyecektir. A grubunda mücadele eden Galatasaray son maçı kazandığı takdirde puanında artış olacak.

Tur atlaması durumunda FİFA Sıralamasındaki yerini ve Türkiye’nin yerini değiştirecektir. Söz konusu sıralamanın etkisi UEFA Avrupa ligi ile UEFA Şampiyonlar Ligi kura çekimlerinde görülmektedir. Takımların güçleri dikkate alınarak adil gruplandırma yapılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye fifa sıralaması sonucunda 100 takım arasına giren Galatasaray dünya çapında güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Yapacağı maçta galibiyetle sonuçlandığında takımının puanı yükselerek sıralaması değişecektir.

Yüksek konumda olması daha zayıf rakiple karşılaşma anlamına gelmektedir. Yapılan değerlendirme ayrıca takımının gelişimini gösterir. Gösterge, yapılan transferlerin karşılığının alınıp alınmadığını kanıtlayabilir.  Galatasaray’ ın yükselişinin sürmesi için lig maçlarında daha çok galibiyet alması, puan toplaması gerekmektedir.

FİFA Sıralaması Galatasaray Kaçıncı Sırada?

Son dakika spor haberleri içinde araştırılan konulardan biri Galatasaray’ ın FİFA sıralamasıdır. FİFA kadar merak edilen Galatasaray UEFA sıralamasında 31.500 puanla 55. sırada yer aldı. Icardi gibi çok gol atan oyunculara kadrosunda yer vermiş olan takım yeni transferleriyle daha başarılı olma yolunda ilerlemektedir.

Aslan tur atlama için rakibini yenmelidir. Ayrıca takımının turu geçip çekemeyeceğini grubundaki rakiplerin puanları da etkiler. 12 Aralık günü oynanacak maç kaderi belirleyecek.

Kasım ayındaki maçlarda 5 puanla grubunda ikinci olan Cimbom, Manchester United ila Bayer Münih’i geride bıraktı. Ancak futbol ligleri sıralaması sonucunda puanların çok yakın olması sebebiyle temsilcimizin rakibinin yenmesi gerekiyor. Eğer mağlup olur ya da berabere kalırsa Avrupa Ligi’ ne veda edecek.

FİFA Sıralaması En Güçlü Takımı

FİFA Sıralamasında Galatasaray kaçıncı sırada sorusunun yanı sıra sıralamanın en güçlü takımı merak ediliyor. Onlarca ülkeden takımın değerlendirmesi 30 Kasım 2023 tarihinde güncellenmemiştir. Sıralama yer alan milli takımların ilk beşi;

  • Arjantin: 2022 yılında da ilk sırada yer alan takım erkek milli takımlarının en güçlüsüdür. Dünyaca ünlü futbolculardan oluşan kadrosu 1855 puandadır. Oyuncuları arasında Messi, Paulo Dybala vb. yıldızlar vardır. Ayrıca Güney Amerika elemelerinin lideridir.
  • Fransa: 2023 yılının ikincisi Fransa milli takımıdır. 1844 puandaki takım oldukça güçlü kadroya sahiptir. 2018 Dünya Kupası şampiyonu olan takım 2024 Avrupa Şampiyona’ sına ev sahipliği yapacaktır. Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, N’ Golo Kate gibi kalifiye oyunculara sahip.
  • İngiltere: Sıralamanın üçüncüsü olan takımın 1800 puanı var. 1972 yılında kurulan milli takım kaptanı Harry Kane’ dir. Sadece 1 kere şampiyonluk almıştır. 1966 yılında şampiyon olan takım, lige ev sahibi olarak doğrudan katılmıştır. 1970 tarihinde de son şampiyon olması sebebiyle direkt katılma hakkı elde etmiştir.
  • Belçika: Bu sezon yükseliş gösteren takım dördüncü sıradadır. FİFA Şampiyonlar Ligi’nde 1 kere 3’ üncü olmuştur. Kadrosunda Arthur Theate, Zeno Debast, Romelu Lukaku gibi isimler yazılıdır. 1798 puanı bulunan takım, 2024 Avrupa Şampiyonası yarı final maçında yenilmiştir.
  • Brezilya: 2022 yılında 4.sırada olan takım bir basamak gerilemiştir. 1784 puanla beşinci sıraya yerleşen Brezilya, diğer turnuvalarda hala en güçlü rakiplerdendir. Alisson, Bremer, Nino, Renan Lodi, Douglas Luiz benzeri yıldız futbolculara kadrosunda yer vermiştir.

FİFA Sıralamasında Türkiye’nin Yeri

FİFA sıralamasının son spor haberleri Türkiye Milli Takımı hakkındadır. 1505 puana ulaşan Türkiye, listenin 37. sırasına yerleşmiştir. Kasım ayında açıklanan veriler, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin resmi sitesinden ilan edilmektedir. 2024 Avrupa Şampiyonası finallerine katılma hakkı kazanan millilerimiz sıralamalarını yükseltmiştir.

Mert Günok, Altay Bayındır, Ertaç Özbir, Ozan Kabak, Kaan Ayhan, Ferdi Kadıoğlu, Zeki Çelik takımın kadrosuna giren isimlerdendir. Yaşanan yükseliş, Türkiye’nin dünya futbol tarihindeki gücünü göstermektedir. Ayrıca ülkemiz UAFE sıralamalarından son derece başarılı çıkışlar yapmaktadır. Geçen sene 42. sıradan 38. sıraya çıkan takımımız yükselişini sürdürüyor.