Fransa Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum izni ve Fransızca tercüme hizmetleri
Gündem 71 Editörü • 22 Şubat 2023 16:08
Fransa Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum izni ve Fransızca tercüme hizmetleri

Göçmenler kısa dönem halinde ikamet izni, aile birleşimi ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru oturma izni alarak Türkiye’de kalabilirler. Fransa Geçerli ikamet tezkeresi bulunan vatandaşlar Türkiye hudut kapılarından vizesiz giriş yapabilirler. Fransa vatandaşının Türkiye’de sahip olduğu çalışma izinleri veya çalışma izni muafiyet belgeleri oturma izni olarak sayılmaktadır. Türkiye’de 90 günden fazla veya vize muafiyeti ile tanınan süreyi aşan Fransa vatandaşı ikamet izni başvurusunda bulunmalıdır. Tüm hizmetlerinde fransızca tercüme hizmetine ihtiyacı vardır.

Fransa vatandaşları için Türkiye’de Oturum izni başvuruları Fransa’daki Türk temsilciliğine yapılır. Ancak, ikamet izni başvurusu yapılmadan vize süresi veya vize muafiyeti ile Türkiye’ye gelen Kazakistan’dan ikamet izni başvuruları ikinci kurala kadar idare tarafından kabul edilmeye devam edilir. Fransa ikamet izni başvurusunda bulunan vatandaşların başvurdukları ikamet izninden itibaren 60 gün daha geçerli pasaport veya pasaport yerine geçen pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. İlk fırsatta ise pasaport tercümesi gereklidir.

Fransa Vatandaşları Türkiye’de nasıl oturum izni alır?

Fransa vatandaşları için vize süresi veya vize muafiyeti süresi dolmadan Türkiye’den başvuru yapılması önemlidir. İkamet izni başvuruları en geç 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır. Tüm yabancılara kalış amaçlarına göre oturma izni verilmektedir. İkamet izni belgeleri ikamet adresinize gönderiliyor İlk kez oturma izni başvurusunda bulunan Fransa vatandaşlarının sistem tarafından belirlenen tarih ve saatte ikamet ettikleri ildeki il göçmenlik bürosuna gelmeleri gerekmektedir. İkamet tezkeresi uzatma başvurusunda bulunulurken, gerekli belgelerin ikamet edilen eyaletteki Devlet Göçmenlik Bürosuna iadeli taahhütlü posta veya kurye ile gönderilmesi gerekir.

Fransa vatandaşları Türkiye’de nasıl oturum izni alır sorusunun cevabı şudur; oturma izinlerinin sona ermesinden 60 gün önce oturma izinlerinin uzatılması için başvuruda bulunmalıdır. Her durumda, oturma izninizin süresi dolmadan önce uzatma başvurusunda bulunmalısınız. Bu belge, ikamet tezkerenizin süresi dolsa bile yenileme başvurunuz tamamlanana kadar size Türkiye’de kalma hakkı verir. Fransa vatandaşları ülkemizden ayrılmak isterlerse, başvuru belgelerini eyaletin devlet göçmenlik bürosuna onaylatmaları gerekir.

Türkiye’de Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Türkiye’de oturum izni kaç günde çıkar sorusunun cevabı kısaca, evrakların tamamlanmasından sonra en geç 90 gün içinde bildirimde belirtilen adresteki göçmenlerin Göç İdaresi’ne gönderilir. İkamet tezkeresi, çeşitli sebeplerle Türkiye’ye yerleşmeye karar veren yabancılar için zorunlu olan ikamet izninin diğer adıdır. Türkiye’de kısa dönem, insani ikamet izinleri bulunmaktadır. Başvuru Formu Göçmen Bürosuna çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz. En az sekiz yıl üst üste Türkiye’de bulunan ve oturma iznine sahip olan bir kişi, sürekli oturma izni başvurusunda bulunabilir. Oturma izninizin olması ve en az 8 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de yaşamış olmanız veya Türk menşe belgenizin olması gerekir. Son üç yılda herhangi bir devlet yardımı almamış olmak. Bağımsız ve sürdürülebilir bir aylık gelire ihtiyacım var. Geçerli bir sağlık sigortanız olmalıdır. Toplum veya kamu güvenliği için tehdit oluşturmamalıdır. Oturma izni ve uzatma başvurusu e-ikamet üzerinden yapılmaktadır. Fransızca Türkçe tercüme hizmeti için tıklayınız.