Gerdanlık Seçimi Nasıl Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 18 Ekim 2022 21:32
Gerdanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Şık olmak yalnızca güzel kıyafetler giymekten ibaret değildir. Birçok kadın; özel gün ve gecelerde kendisine yakışacak türden bir abiye elbise giyer. Abiye elbisenin şıklık adına yeterli olduğunu düşünür. Ancak, kıyafetin aynı zamanda takı ve aksesuarlarla kombin haline getirilmesi gerekir. Bu sayede, ortaya herkes tarafından takdir edilecek türden bir şıklık çıkar.

Gerdanlık; birçok kadının olmazsa olmaz olarak nitelendirdiği bir aksesuar! İnsanlar; e-ticaretin gelişmesiyle beraber internetten gerdanlık satın almaya dahi başladılar.

Gerdanlık Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Gerdanlık seçimi zannettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Birden çok faktörü değerlendirmeniz gerekiyor. Bilhassa boyun ölçüsü, yüz tipi ve boyun yapısı; dikkate alınması gereken faktörlerin başındadır. İlk olarak, boyun ölçüsünden başlayalım! Bir kadının boyun ölçüsünü alması kolay olacaktır. Herkesin evinde bulunan bir mezuranın boyna dolanması sayesinde boyun ölçüsü hakkında kesin bilgi alınabilir. Bu noktada, gerdanlık seçimi de boyun ölçüsüne göre şekillenmeli! Takı sektörünün içindekiler; kadınların boyun ölçülerinden on cm daha uzun olan bir gerdanlığı seçmeleri gerektiğini ifade ederler. Gerdanlık; klasik bir kolyeye kıyasla daha kısa yapıdadır. Bu yüzden, boyun ölçüsünden beş cm daha uzun bir gerdanlık da tercih edilebilir.

Gerdanlık seçimi sırasında kişinin boyun yapısı önemsenmelidir. Hatta, boyun yapısının diğerlerine kıyasla en önemli faktör olduğundan bahsedebiliriz. Bu noktada, gerdanlık; bilhassa ince boyunlu kadınlara yakışır. Kısa yapılı gerdanlıklar oldukça popülerdir. Bu tür ürünler; boyunlarını vurgulamak isteyen kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Uzun ve ince boyun yapısı ile dikkat çeken bir kadın için en uygun seçenek kolye olabilir. Kısa veya geniş boyunlular ise yine boyun ölçülerine uygun bir kolyeden yana seçim yapabilirler.

Birçok kadının yuvarlak bir yüzü vardır. Bu kadınlar; gerdanlık seçiminde biraz zorlanabilirler. Çünkü, gerdanlık; daha önce de ifade ettiğimiz gibi klasik kolye modellerine kıyasla daha kısadır. Kısa yapısı ile bilinen gerdanlık; yuvarlak yüzlü kadınlara yakışmayabilir. Ancak, kendisi ile barışık olan kadınların bu durumu dert etmelerine gerek olmaz. Bunun yanı sıra, uzun veya oval yüze sahip olanlar için en uygun takı seçeneklerinin başında gerdanlık gelir.

Gerdanlık Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Gerdanlık; geçmişten bu yana kadınların favori aksesuarı olmayı başarmıştır. Bilhassa altın gerdanlık; yıllar geçse dahi değerinden hiçbir şey kaybetmez. 90’lı ve 2000’li yıllarda yalnızca özel gün ve gecelerde takılan gerdanlık; günümüzde bilhassa günlük hayatta da kendisine yer bulmaya başladı. Sokağa çıktığınızda birçok kadının boynunda günlük hayata uygun, sade ama şık gerdanlık modellerine rastlayabilirsiniz.

Gerdanlığın altın ile olan uyumuna ayrı bir paragrafta değinmek gerekir. Altın; son derece dayanıklı, uzun ömürlü ve herhangi bir alerji yaratmayan özelliğinden dolayı birçok takının hammaddesi olmayı başarır. Bu noktada, altın gerdanlık modelleri de sahip oldukları özellikler ile takdiri hak eder.