Göz Kapağı Estetiği
Gündem 71 Editörü • 17 Aralık 2022 11:56
Göz Kapağı Estetiği

Farklı sebeplerden dolayı sarkan veya olması gerekenin dışında bir hal alan göz kapakları göz kapağı estetiği operasyonları ile düzeltilebilir. Blefaroplasti ismi ile de bilinen bu işlemler mutlaka işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kimi zaman genetik etkenlerden kimi zaman ise kaza veya benzeri nedenlerden dolayı sarkabilen göz kapakları ilerleyen zamanlarda kişilerin görmelerini de engelleyebilir veya kısıtlayabilir. Yapılan işlemlerde uzmanlar sarkan deriyi veya göz çevresinde fazla olan kas dokusunu uygun teknikler kullanarak alırlar. Daha sonra yapılan gerdirme işlemleri ile göz çevresinde olması gereken görünüm elde edilir. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak birçok kişide yaşanan bu sorun doğru uygulamalar ile kalıcı olarak engellenebilir.

Göz kapağı estetiği işlemlerinden sonra ortalama olarak 7 gün içinde izler yok olur ve kişiler normal hayatlarına geri dönebilirler. Ancak bu süre içinde ilgili bölgenin su veya sabun gibi malzemeler ile teması konusunda dikkatli olmak gerekir. İşlemleri yapan uzmanlar bu konu hakkında gerekli bilgileri verdikleri gibi aynı zamanda belirli aralıklar ile kontrollerini yaparlar. 45 dakika ile 1 saat civarı süren bu operasyon ihtiyaç halinde aynı anda iki göz kapağına da uygulanabilir. Operasyondan sonra bazı kişilerde şişme, yanma veya ödem gibi durumlar gözlemlenebilir. İşlemlerden sonra gözün ilgili bölgelerinde iz kalmadığı gibi aynı zamanda dışarıdan bakan kişiler bu durumu anlayamaz.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği yapılacağı zaman genellikle üst kapaklarda kapak kıvrım yerlerinden alt kapaklarda ise kirpik diplerinden kesik atılır. Daha sonra görüntü bozukluğuna neden olan fazla doku alınarak kalan bölgelerde gerdirme işlemleri yapılır. Bu sayede hem kişilerin daha genç görünmeleri hem de tam olarak istenen görünüme ulaşmaları sağlanabilir. Bu işlemler yapılırken sadece cilt çıkarılması gerektiği takdirde lokal anestezi uygulanır. Ancak yapılan işlemler kaş ameliyatı ile birleşik bir şekilde yapılırsa o zaman o kişiler için genel anestezi uygulanabilir. İlk gün bazı bölgelerde ağrı, morarma veya şişlik gibi durumlar olabilse de bu durum geçicidir ve ertesi gün tüm bu etkiler tamamen yok olur.

Göz kapağı estetiği genellikle 35 – 40 yaş üzeri kişiler tarafından tercih edilir. Özellikle ileri yaşlarda cildin sarkmasından dolayı daha estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler de bu işlemleri yaptırabilirler. Ancak bazı kişilerde doğuştan gelen veya herhangi bir kaza ve benzeri etkenden kaynaklanan göz kapağı kusurlarının giderilmesi için de erken yaşlarda bu tarz işlemler yapılabilir. Tam olarak iyileşme ve kusursuz bir görünüm kazanma ortalama birkaç ay sürebilir. Bu süre içinde düzenli olarak gerekli kontroller yapılmalı ve uzmanların verdikleri bilgilere göre hareket edilmelidir. Göz kapağı estetiği hakkında daha çok bilgi almak için dilediğiniz zaman sedatbas.com sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.