Halil Öztürk; Çiftçi Borçları Ertelensin
Gündem 71 Editörü • 2 Temmuz 2020 11:02
Halil Öztürk; Çiftçi Borçları Ertelensin

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; TBMM’de bir açıklama yaparak, Kırıkkaleli çiftçilerin borçlarının ertelenmesini istedi.

KIRIKKALE’DE BU YIL REKOLTE DÜŞÜK

Kırıkkale’de bu yıl rekoltenin düşük olduğunu savunan MHP’li Öztürk; “Kırıkkale’de 2019 yılı sonu itibariyle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 15 bin 176 çiftçimiz bulunmaktadır. Yaklaşık 1 milyon 953 bin hektarda hububat ekimi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 440 bin ton hububat elde edilen arazilerimizde, bu yıl aşırı yağışlar ve doğal afetler sonucunda çiftçilerimizin rekoltesi düşük kalmıştır. Diğer yandan 65 yaş üstü çiftçilerimiz de, korona virüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle uzun süre tarlalarından uzak kalmış, ekmiş olduğu ürüne gerekli bakımı verememiştir.” dedi.

REKOLTE DÜŞÜK, PARA KAZANAMAYAN ÇİFTÇİLERİMİZE SAHİP ÇIKILSIN

Tarlasına ektiği üründen beklediği verimi alamayan çiftçilere sahip çıkılmasını isteyen milletvekili Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti: “Aileleriyle birlikte çiftçilerimiz kıt kanaat ederek, tarlasına tüm yıl boyunca bel bağlamaktadır. Onların döktüğü alın terinin her damlası, hasat zamanında yüksek rekolte olarak dönmesi beklenirken, bu yıl beklenen verim alınamamıştır. Hâl böyle olunca çiftçilerimiz; Ziraat Bankası’na ve diğer bankalara olan borçları ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. Bir yandan yaşanan korona virüs salgını, diğer yandan tarlalardaki ürünlerde meydana gelen rekolte düşüklüğü çiftçimizi ve ailelerini zor duruma düşürmüştür. Bu bakımdan ilgili Bakanlıkların ve bankaların Kırıkkale’de yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için adım atmalarını bekliyoruz. Biran önce çiftçilerimizin mevcut borçları ertelenmeli ve hatta tarlalarında kullandıkları elektrik ve su faturaları da ileri bir döneme ötelenmelidir. Önümüzdeki ekim süreci için her bir çiftçimize yardım edilmelidir.” diyerek, çiftçinin kara gününde yalnız kalmaması gerektiğini belirtti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!