Halil Öztürk, Gaz Kokusunu TBMM Gündemine Taşıdı
Gündem 71 Editörü • 23 Haziran 2020 18:05
Halil Öztürk, Gaz Kokusunu TBMM Gündemine Taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de yaşanan kaynağı belirsiz yoğun gaz kokusunun, nedeni ve sonrasında alınan tedbirler hakkında TBMM’de 2 ayrı bakana yazılı soru önergesi verdi.

Konu hakkında TBMM’de açıklama yapan MHP’li Öztürk; “Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de; çevreye yayılan ve kaynağı belirsiz yoğun gaz kokusu, hemşehrilerimizde tedirginlik yaratmış ve baş ağrısı vb gibi tıbbı şikâyetlerle vatandaşlarımızın hastanelere müracaat etmelerine neden olmuştur. Kaynağı belirsiz yoğun gaz kokusunun meydana geldiği gece ilgili kurumlar tarafından yapılan araştırmalarda, gaz kokusunun nedeni tespit edilememiştir. Ertesi günde varılan sonuç kapsamında yoğun gaz kokusunun nedeni; Bahşılı köprü ile Kayseri yolu arasındaki Çoruhözü Deresi olduğu tespit edilmiş ve buradan numuneler alınmış, henüz sonuçları kamuoyu ile paylaşılmamıştır.” diyerek, konunun detaylı araştırılmasını istedi.

KIRIKKALELİLERİN TEDİRGİNLİK DUYMAMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Daha önce de farklı zamanlarda buna benzer gaz kokusunun oluştuğunu vurgulayan milletvekili Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti: “Kırıkkale’de bir yandan patlayıcı ve yanıcı mühimmat üreten fabrikalarımız bulunurken, diğer taraftan petrol ve gaz türevleri üreten işletmelerimiz mevcuttur. Bu yüzden hemşehrilerimiz olayın yaşandığı gece, panik ve tedirginlik içerisinde sokaklara dökülmüş, gaz kokusunun kaynağına dair bilgi edinmeye çalışmışlardır.” dedi.

HEM ÇEVRE, HEM ENERJİ BAKANLARINA İKİ AYRI ÖNERGE

TBMM’de konuya ilişkin hem Çevre ve Şehircilik Bakanına, hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına iki ayrı yazılı soru önergesi veren Öztürk; “Yoğun gaz kokusunun, bir daha yaşanmaması için konunun çok detaylı incelenmesi ve araştırılması gerekiyor. Elde edilen sonuçlara göre de kalıcı tedbirler geliştirilmesi önemlidir. Zira; petrol ve gaz türevleri üreten işletmelerde, herhangi bir gaz sızıntısı veya kaçağında, emniyet görevi gören sistemlerin arıza vermesi durumunda muhakkak ki yedeklerinin çalışır vaziyette olması gerekir. Diğer yandan gaz sevkiyatı yapan tankerlerin böyle bir kokuya neden olabileceği düşünülüyorsa da, bunun için de denetim ve tedbirlerin daha etkili yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na TBMM’de vermiş olduğum yazılı soru önergeleri ile Kırıkkale’de bir daha benzer olayların yaşanmaması için tedbirler alınmasını isterken, son yaşanan gaz kokusunun kesin olarak nereden kaynaklandığının tespit edilmesini istedim.” diyerek, Bakanlıklardan kendisine cevap verildiğinde bunları da en kısa zamanda Kırıkkale ile paylaşacağını belirtti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!