Halil Öztürk, “Hiç Kimsenin Suç İşleme Özgürlüğü Olmasın”
Gündem 71 Editörü • 4 Temmuz 2020 13:11
Halil Öztürk, “Hiç Kimsenin Suç İşleme Özgürlüğü Olmasın”
Kırıkkale Haber

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medya hesaplarına yönelik düzenleme getirilmesiyle ilgili sözlerine açıklık getirdi.

Öztürk, “Benim kim olduğumu kimse bilmiyor” deyip paylaşım yapanlar var. İstiyoruz ki bunu kimse yapamasın. Sosyal medya ağ sağlayıcıları da bundan sorumlu olsun. Biz diyoruz ki hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü olmasın.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarına düzenleme konusu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni doğan bebeği üzerinden Albayrak ailesi ile ilgili ahlaksızca yapılan saldırılarla bir kez daha gündeme geldi.

Türkiye halkı sosyal medya ve diğer çeşitli platformlarda yapılan karalamalara ve saldırıya yönelik ise büyük tepki gösterdi.

Sosyal medya hesaplarına yönelik düzenleme yapılması ve bu hesapların kimlere ait olduklarıyla ilgili olarak meclise kanun teklifinde bulunan Kırıkkale MHP Milletvekili Halil Öztürk, konunun önemli olduğunu ve bir an önce bu düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtti.

Öztürk, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Hiç kimse kimsenin sosyal medya hesabını kapatma derdinde ve telaşında değil. Spordan sanat dünyasına, müzikten kültüre, siyasete kadar toplumun geniş katmanlarında hem bireysel olarak, hem toplumsal olarak bir itibar suikastı yürütülüyor. “Benim kim olduğumu kimse bilmiyor” deyip paylaşım yapanlar var. İstiyoruz ki bunu kimse yapamasın.” dedi.
Sosyal medya ağ sağlayıcılarının da yapılan paylaşımlardan sorumlu tutulması gerektiğini anlatan Öztürk, şunları söyledi:

“Bu düzenleme sadece Türkiye’de yapılan bir düzenleme değil. İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da Avrupa’nın bu gibi ülkelerinde, bu sosyal medya düzenlemeleri var. Diğer taraftan Amerika’da da bununla ilgili düzenleme ve çalışmalar var. Dünyanın bir çok yerinde bununla ilgili düzenlemeler var. Türkiye’de ne yazık ki, sosyal ağ kavramı bizim kanunlarımızda tanımlanmamış. Biz sosyal ağ kavramlarını bizim kanunlarımızda tanımlanmasını ve ilgili kanununa ek ilaveler yapılarak bu alanın düzenlenmesini istiyoruz. Yüzbinlerce sahte hesap oluşturularak hem hükümetler aleyhine, hem devlet aleyhine veya bireyler üzerine algı operasyonu yürütebiliyorlar. İhbar suikastı yapılabiliyor. Hakaretler yapılıyor, iftiralar atılıyor, küfürler edilebiliyor. Biz diyoruz ki hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü olmasın. Eğer biri suç işlemeyi göze alıyorsa bunun sosyal medya kimliğini, sosyal medya yöneticisi kimliğini kendisinin de kim olacağının bilinmesini ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleriyle muhatap olacağını, kendisi hakkında adli ve idari soruşturma yapılacağını bilmesi, eğer ona rağmen hala operasyon yapıyorsa cezalandırılacağının bilinmesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!