Halil Öztürk, Kırıkkale Otogarı Esnafına Sahip Çıktı
Gündem 71 Editörü • 10 Eylül 2020 12:18
Halil Öztürk, Kırıkkale Otogarı Esnafına Sahip Çıktı

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; TBMM’de bir açıklama yaparak, Kırıkkale otogarında faaliyet gösteren şoför esnafı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

YOLCU VE YÜK TAŞIMACILIĞI AYAKTA TUTMAMIZ GEREKEN BAŞLICA MESLEKLERDEN

MHP’li Öztürk; taşımacılıkta artan maliyetler ve korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde, işlerinde azalma meydana gelen yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnaflarımızın mağduriyetlerine dikkat çekerek şöyle dedi: “Geçtiğimiz günlerde otogarda faaliyetlerini sürdüren şoför esnafımız; kira ve ortak giderlerin yüksekliği nedeniyle açıklama yaparak, hiç olmazsa bu pandemi döneminde kira ve ortak giderlerde indirim taleplerini açıklamışlardır. Bu haklı talepleri ilgili merciler tarafından değerlendirilmelidir. İçinden geçtiğimiz şu günlerde halen salgınla mücadele tüm Türkiye’de devam etmekte, bu kapsamda yeni tedbirler de açıklanmaktadır. Özellikle yolcu taşımacılığında araç kapasitesinin altında yolcu taşınması şoför esnafımızın maliyetlerini daha da artırmakta, zaman zaman yolcu azlığı da bu durumu daha da ağırlaştırmaktadır. Zaten araç işletme maliyetleri yüksek olan yolcu ve yük taşımacılığı yapan esnafımızın bu haklı sesi duyulmalı ve gerekli destek gösterilmelidir.” diyerek, zor günlerde her kesimin kara gün dostu olması gerektiğini savundu.

ARAÇ İŞLETME MALİYETLERİNDE İNDİRİM OLSUN

TBMM’deki açıklamasına şu şekilde devam eden Milletvekili Öztürk; “Bugün aracın yolcu ve yük taşımasına göre; esnafımızın her yıl araç başına ödediği taşıma belgesi, vergi vb gibi bazı yüksek ücretler ve harçlar bulunmaktadır. Bu zor günlerinde yolcu ve yük taşımacılığı yapan şoför esnafımıza mücbir nedenler kapsamında, ödedikleri ücretlerde indirime gidilmeli ve hatta aldıkları akaryakıttan alınan ÖTV oranı düşürülerek bir nebze destek sağlanmalıdır. Araç işletme maliyetleri ne kadar düşük olursa, şoför esnafımız borçlarını daha rahat ödeyebilecek, geçimini daha iyi sağlayabilecektir.” dedi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!