Halil Öztürk, Kırıkkale Sorunlarını TBMM’de Dile Getirdi
Gündem 71 Editörü • 1 Ağustos 2020 19:12
Halil Öztürk, Kırıkkale Sorunlarını TBMM’de Dile Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, Kırıkkale sorunlarını TBMM tatili öncesi meclis genel kurulunda konuştu.

Çiftçiler, işsizlik, esnaf, kültür, turizm, çevre, sağlık ve MKE ile ilgili Kırıkkale sorunlarını TBMM Genel Kurulunda konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk’ün konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 440 bin ton hububat elde edilen arazilerimizde, bu yıl aşırı yağışlar ve doğal afetler ve de 65 yaş üstü çiftçilerimizin pandemi nedeniyle tarlalarına bakım verememeleri sonucunda rekolte düşük kalmıştır.
Bu bakımdan Kırıkkale’de; ilgili Bakanlık ve bankalar tarafından biran önce çiftçimizin, köylümüzün mevcut borçlarının ertelemesi ve yapılandırılması sağlanabilmelidir. Önümüzdeki ekim süreci için de, her bir çiftçimize tohum,gübre gibi yardımlar verilmeli girdi maliyetleri de düşürülmelidir.

Sürekli olarak önlem geliştirilmesini istediğimiz bir diğer konu da İşssizliktir. yetersiz yatırımlar nedeniyle; Kırıkkale’de işsizlik %15’leri, genç işsizlik ise %25’leri aşmış durumdadır.Kırıkkale’nin cazibe merkezi haline gelebilmesi için Kırıkkalelilerin cüzdanlarına yansıyacak, yeni yatırımlar özendirilmeli, daha fazla teşvik ve destek sağlanmalıdır. Orta Anadolu’da kalkınan bir kentin, elbette çevre illere de çok büyük katkısı olacaktır. Domino etkisi yaratacak söz konusu kalkınma hamlesi, bu yüzden Kırıkkale’de başlatılabilmelidir. Çünkü halen hem savunma, hem de petrol ve ürünleri sanayiinde ihtiyaç olan alt yapı yatırımları zaten vardır. Burada devletimizin; Kırıkkale’de atıl duran yatırımları canlandırması, 5. Bölge teşvik sisteminde olan Kırıkkale’yi 6. Bölgeye çekmesi, savunma sanayi yatırımlarında Kırıkkale’yi cazibe merkezi haline getirecek yeni destek, imkân ve teşvikleri hayata geçirmesi çok ama çok önemli bir beklentimizdir. Yine Kırıkkale’de faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yerli ve yabancı yeni yatırımcılar getirebilmek için özel teşvik kapsamına alınmalı, Keskin OSB’nin de doğalgaza kavuşturulmalıdır.. OSB’lerde sık yaşanan elektrik arızalarının önüne geçilerek, elektrik fiyatları girişimcilerimizin lehine sübvanse edilmelidir.  Tam bu noktada; Kırıkkale’nin Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan daha fazla destek görmesi gerektiğini de belirtmek isterim.

Virüsle mücadele döneminde ekonomik istikrar kalkan paketi hayata geçirilmişse de, Kırıkkale’de halen esnaf ve sanatkârımız mağduriyet yaşamaktadır. Bugün kahveci ve şoför esnafımızdan tutun da, ekmek teknelerini genelgeyle veya iş azlığından dolayı uzun süredir kapatarak, evinde kalan diğer esnafımızın ödemekle yükümlü olduğu borçları gecikmişken, son ödeme tarihleri geçmiş ödemeleri bulunmaktadır. Bu bakımdan; esnaf ve sanatkârımıza yönelik; bir yılı geri ödemesiz olmak üzere, uzun vadeli faizsiz kredi desteği sağlanabilmeli, verilecek kredilerde; sicil kayıtları bir defaya mahsus temizlenmeli, bürokratik işlemler azaltılmalı, esnaftan istenen teminatlar kaldırılabilmelidir.

Kırıkkalemiz’de halen bir devlet tiyatrosu dahi bulunmamaktadır. Onlarca tarihi ve kültürel mir,ası bulunmasına rağmen, çoğu halen atıl durumdadır. Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanlığımız’ın biran önce harekete geçerek, gecikmiş yatırımlarını hayata geçirmesi beklenmektedir.  ayrıca çeşmelerinden akan suyu halen içme suyu olarak kullanamayan Kırıkkale halkının içme suyu, hem sağlık hem de içilebilirlik açısından en iyi noktaya etirilebilmelidir. Kırıkkale’nin devam eden katı atık sorunu çözüme kavuşturularak, çevre ilçelerin muhtelif alanlara katı atık dökmeleri engellenmelidir. Kırıkkale-Ankara arası banliyö seferleri biran önce tekrar başlatılmalı, tren seferlerini kullanan hemşerilerimizin mağduriyetleri giderilmelidir. Hastanelerimizde eksik olan branş doktorları için ivedi bir şekilde uzman doktor ataması yapılarak, eksik ve yetersiz kalan araç ve gereçler tamamlanmalıdır. “Yine ilimizde bulunan köy camileri imam eksiği de bir an önce giderilmelidir. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarımızın aylıkları hak ettikleri seviyeye yükseltilmeli ve kadroya geçemeyen çalışanlarımızın kadro talebi karşılanmalıdır.

Burada saydığım ve süre kısıtlaması nedeniyle sayamadığım bir çok sorunun çözüme ulaşması için buradan vekili olduğum Kırıkkkalem adına bakanlara seslendim.Sorunlarımıza kayıtsız kalınmaması dilek ve temennisiyle Kırıkkaleli olmaktan gurur duyduğumuzu tekraren belirtiyor Genel Kurul’u bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

İşte MHP’li Öztürk’ün TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşma;

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!