Halil Öztürk; “Kırıkkale’de Yaya Geçitleri Bakanlık Genelgesine Uysun”
Gündem 71 Editörü • 4 Ekim 2019 13:39
Halil Öztürk; “Kırıkkale’de Yaya Geçitleri Bakanlık Genelgesine Uysun”

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; Kırıkkale’deki yaya geçitlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesine uyumlu hale getirilmesini istedi.

Konu hakkında TBMM’de bir açıklama yapan MHP’li Öztürk; “Geçtiğimiz günlerde Alparslan Türkeş Bulvarı Çalılıöz Köprüsü mevkiinde yaşanan elim kaza sonucu, karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir hemşerimizi hayatını kaybetmiştir. Anılan mevkiide bu şekilde üzücü kazaların çok sık yaşandığı çevre sakinleri tarafından bizlere bildirilmektedir.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş, bu kapsamda yine Bakanlık tarafından 81 ilimize gönderilen genelge ile yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla (Belediye/ Karayolları) koordineli yapılması gereken çalıșmalar belirtilmiştir.” diyerek, konunun önemine dikkat çekti.

HEMŞERİLERİMİZİN CAN GÜVENLİĞİ HAFİFE ALINAMAMALI

Açıklamasını şu şekilde sürdüren MHP’li Öztürk; “İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre; belediye ve Karayollarının, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tespit edilen yatay ve dikey işaretleme eksiklerini kısa sürede gidermesini ve sürücülerin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken güvenle yavaşlayabileceği ve durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılmasının sağlanması talimatlandırılmıştır.
Tüm bunlara rağmen; Kırıkkale’de özellikle yayaların güvenliği konusunda çalışmaların halen bitirilmediği, genelge ile uyumlu olmayan yaya geçitlerinin var olduğunu görüyoruz. Bu yüzden; öncelikle belediye ve karayolları yetkililerini duyarlılığa davet ediyorum. Yaya güvenliği konusundaki eksikliklerin biran önce giderilmesi için tüm ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli çalışmalarını tamamlayarak, Kırıkkalelilerin can güvenliği konusunda üzerlerine düşeni yapmalı,” diyen Öztürk, konuyu bizzat yakından takip edeceğini belirterek, gerekirse Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunacağını belirtti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!