Halil Öztürk Kırıkkale’deki Aşırı Yağışları TBMM Gündemine Taşıdı
Gündem 71 Editörü • 14 Haziran 2022 18:56
Halil Öztürk Kırıkkale’deki Aşırı Yağışları TBMM Gündemine Taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, geçtiğimiz hafta sonu Kırıkkale’de yaşanan aşırı yağış ve sel baskınlarının neden olduğu zararların karşılanmasını istedi. 

İLÇE İLÇE MEYDANA GELEN ZARARLARI SAYDI

Milletvekili Öztürk TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Kırıkkale’de yaşanan felaketin ayrıntılarına değinerek ilçe ilçe meydana gelen zararları dile getirdi. Öztürk: “Son günlerde özellikle İç Anadolu; seçim bölgem Kırıkkale ve ilçeleri gibi aşırı ve kuvvetli yağışlara maruz kalmaktadır. Nitekim geçtiğimiz hafta sonu; Kırıkkale Keskin, Bahşılı, Karakeçili, Sulakyurt ve Delice ilçelerimiz ile köylerimizde yaşanan şiddetli sağanak ve dolu, çok sayıda ekili alana zarar vermiştir. Baktığımızda; Keskin merkez ve ilçemize bağlı; Kurşunkaya, Konur, Konurhacıobası, Eminefendi, Karafakılı, Çipideresi, Turhanlı, Cin Ali Uşağı, Eminefendi, Barak, Barakobası, Üçevler, Esatmüminli, Esatumunlu, Ortasöken, Çalış, Göktaş, Eskialibudak Köylerimizde dolu nedeniyle tarım arazilerinde zarar büyüktür. Yaklaşık 20.000 dekar buğday, arpa, nohut ve yağlık ayçiçeği alanlarında, bölgesine göre %30-%70 oranında, Cankurtaran Köyümüzde 10.000 dekar buğday, arpa, nohut ve yağlık ayçiçeği alanlarında %100 oranında zarar meydana gelmiştir. Karakeçili İlçe merkezi ve Sulubük Köyü’nde dolu nedeniyle 16.000 dekar buğday, arpa, yağlık ayçiçeği ve nohut alanlarında, yaklaşık %40-80 oranında zarar görmüş olup; sel nedeniyle 2.000 dekar arazide de % 20 oranında zarar oluşmuştur. Sulakyurt İlçe merkezi ve Ortaköy, Çevrimli, Yağbasan, İmamoğluçeşmesi, Sarıkızlı, Ağaylı, Yeşilyazı, Akkuyu Köylerimizde sel ve dolu nedeniyle 21.600 dekar buğday, arpa, bağ, sebze, meyve, kavun, karpuz alanlarında % 80’lere varan hasarlar meydana gelmiştir.

Yine Delice İlçe merkezimiz ile Tatlıcak, Aşağıihsangazili, Halitli, Çatallı, Karakoyunlu, Ocakbaşı, Yeniyapan Köylerimizde aşırı yağış ve sel nedeniyle 50.000 dekar buğday, arpa, sebze ve bağ alanlarında % 40-90 arasında değişen oranlarda zarar gerçekleşmiştir. Bahşılı İlçemize bağlı Karaahmetli, Kömürcüler, Küreboğazı ve Sarıkaya Köylerinde de 30.300 dekarlık alanda lavanta, buğday, arpa, nohut, çörekotu, sebze ve meyve gibi ekili alanlarda % 50 ve % 100 oranında zarar oluşmuştur. Diğer taraftan Hacılar Beldemizde 440 dekar; dane mısır, arpa, şekerpancarı, kuru soğan ve karpuz alanlarında dolu nedeniyle % 90 oranında hasar gerçekleşmiştir.” dedi. 

ZARARIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ RAKAMLARLA DİLE GETİRDİ

TBMM’deki konuşmasında Kırıkkale’de meydana gelen zararın büyüklüğünü de gözler önüne seren Milletvekili Öztürk; “Rakamlardan da görüleceği üzere toplamda yaklaşık 150 bin dekarlık bir hasar söz konusudur. Bu toplam alanın 50 bin dekarı tarlada kalmış biçilemez durumdadır. Diğer kalan 100 bin dekarda ise, hasat yapılsa bile çok ciddi verim kaybı beklenmektedir. Dekar başına ortalama 500 kg verim beklendiği düşünüldüğünde yaklaşık 7,5 milyon tonluk ürün kaybı yaşanmıştır. Durumun önemi ve vehameti rakamlardan da anlaşılmaktadır.”

HAFTA SONUNDAN BU YANA ZARARIN KARŞILANMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR

MHP Milletvekili Öztürk hafta sonundan bu yana yaşanan aşırı yağış ve taşkınların neden olduğu zararların telafisi için çaba sarf ettiğini belirterek; “Hafta sonundan bu yana, tarlalarda oluşan zararlar nedeniyle ilgili Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla diyalog halindeyiz. Bu kapsamda üç Sayın Bakanımıza vermiş olduğumuz yazılı önergelerimizle hem konunun önemine, hem de çözümüne katkı sunmak istedik.” diyerek, yapılması gerekenleri tek tek saydı.

KIRIKKALELİ ÇİFTÇİMİZİN BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN

Milletvekili Halil Öztürk TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında çiftçi borçlarının ertelenmesinin önemine değinerek şu şekilde devam etti: “Aşırı yağış, dolu ve selden zarar gören tüm çiftçilerin; Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan mevcut borçlarının, şartsız bir şekilde faizsiz, masrafsız yapılandırılması veya ötelenmesi ile elektrik ve su borçlarının da affedilmesi yüzleri güldürecektir. Yanı sıra tohum, mazot, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin daha yoğun bir şekilde sübvanse edilmesi çiftçimizin yükünü alacaktır. Aşırı yağış ve selden zarar gören yollar biran ince İl Özel İdaresi tarafından onarılmalı, taşkınların gerçekleştiği dere yatakları DSİ tarafından elden geçirilmelidir. Diğer taraftan; Cumhurbaşkanlığı afet fonundan zarar gören çiftçilerimizin zararlarının karşılanması için ek ödenek sağlanarak, çiftçimizin, Kırıkkale’mizin kara gününde yanında olduğumuzu gösterebilmeliyiz.” diyerek, konuyu TBMM gündeminde tutacağını ifade edip, tüm Kırıkkaleli çiftçilere ve zarar gören hemşehrilerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!