Halil Öztürk; Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı Personelleri Hakkında Konuştu
Gündem 71 Editörü • 25 Kasım 2019 20:29
Halil Öztürk; Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı Personelleri Hakkında Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda zabıt kâtibi, mübaşir, hizmetli, şoför, emanet memurları, veznedar, icra memurları, icra ve yazı işleri müdürleri, bilgi işlem memurları ve teknik personel ile birlikte infaz koruma memurları
hakkında konuştu.

MHP’li Öztürk zabıt kâtibi, mübaşir, hizmetli, şoför, emanet memurları, veznedar, icra memurları, icra ve yazı işleri müdürleri, bilgi işlem memurları ve teknik personel hakkında yaptığı konuşmasında; “Her yıl Adalet sistemi üzerindeki eksikliklerin gündeme getirildiği Adli yıl açılışlarında iş gücünün büyük bir kısmını omuzlayan hakim ve savcılar ile birlikte Adalet işlerinin temel taşları olan yazı işleri müdürleri, mubaşirler, teknik personel ve diğer tüm adalet çalışanları sorunlarına da değinilmektedir. Ancak bu çalışanlarımız hâlen 657 sayılı kanunda adalet hizmetleri sınıfının oluşturulmasıdır. 3600 ek gostergeden de adlı çalışanlarında yararlandırılması çoğunluğu adalet on lisans mezunu olan personele hukuk fakültelerinde lisans tamamlamalarına imkan sağlanması, mubaşirlerin olduğu gibi diğer yardımcı hizmetlerde de ücret adaletsizliğinin giderilmesini, mesai ücretlerinin artırılmasını ve zamanında ödenmesini yoğunluk ücretlerinin yükseltilmesi ve can güvenliklerinin sağlanması gibi bazı talepleri devam etmektedir.” dedi.

İnfaz koruma memurları hakkında yaptığı konuşmasında; “Bize göre meslek olarak nitelendirilmesi gereken ve öncelik olarak sorunlarına çözüm bulunması gerekenler infaz koruma memurlarıdır. Bugün sayıları yaklaşık 70 bine ulaşan infaz koruma memurları 7 gün 24 saat esasına göre çalışmakta, milli ve dini bayramlarda ve diğer resmi tatillerde nöbet tutmaktadırlar. Görevleri esnasında yangın, isyan, kavga gibi müşkül durumlarla uğraşmanın yanı sıra x-ray, duyarlı kabin ve diğer radyasyon yayan cihazlara muhattap kalmaktadırlar. Nöbetleri boyunca tutuklu ve hükümlülerin talihsiz etkilerine maruz kalan İnfaz koruma memurları emekli olduklarında bile mahkum yakınlarının fiziki tehditleri ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Esasında jandarma personeli dışarıdan güvenliği ve asayişi sağlarken infaz koruma memurları cezaevlerinde güvenme asayişi sağlamaktadırlar. Bu bakımdan öncelikle güvenlik güçlerimizin sahip olduğu özlük ve güvenlik şartları infaz koruma memurları ve ceza ailenizin diğer personellerinin sağlanabilmelidir. bunun yanı sıra sözleşmeli infaz koruma memurlarına kadro verilmesi yeterli mesai ücreti verilmesi yıpranma hakkı tanınması rotasyona tabii çalışma hizmetinin getirilmesi lojman ve kreş imkanı sağlanması ve en önemlisi emekli olduklarında yeterli emekli maaşı alabilmeleri sağlanmalıdır.” dedi.

Video:

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!