Halil Öztürk, Milli Savunma Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde MKE ve Kırıkkale’yi Konuştu
Gündem 71 Editörü • 17 Kasım 2023 15:31
Halil Öztürk, Milli Savunma Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde MKE ve Kırıkkale’yi Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Halil Öztürk, TBMM’de Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde MKE ve Kırıkkale’yi konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının 2024 Yılı Bütçe görüşmelerinde konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Halil Öztürk; “MKE; Kırıkkaleli’nin gurur vesilesidir.” dedi.

İşte MHP’li Öztürk’ün yapmış olduğu konuşma:

Sayın Başkanım, Sayın Bakanım, Sayın Bakan Yardımcılarım, Plan ve Bütçe Komisyonunun değerli üyeleri, kıymetli bürokratlar ve basın mensupları; Milliyetçi Hareket Partisi olarak Millî Savunma Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, bütçenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Değerli milletvekilleri, seçim bölgem Kırıkkale Türk savunma sanayinin bel kemiğidir. 1928’de Kırıkkale’de faaliyete geçen Makine Kimya Endüstrisi kurumları Kırıkkale’nin öncü gücü, ülkemizin de gurur vesilesi olmuştur. Makine Kimya Endüstrisi bugün Kırıkkale’de 1729 personeliyle A.Ş’de olmasının avantajıyla dünyadaki emsalleriyle daha rahat rekabet edebilir hale gelmiştir. 

Son zamanlarda Makine ve Kimya Endüstrisi’nde kapsamlı ve güzel gelişmeler olmaya başladı. Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları önceliklenerek ama uluslararası konjonktür de dikkate alınmak suretiyle hiç olmadığı kadar yoğun yatırım faaliyetlerine girişildi. 

Bu yatırımlar hem mevcut fabrikalarda üretim hatlarının modernizasyonu hem de kapasite artırımı için yatırımları şeklinde devam etmektedir. Ayrıca Makine Kimyanın son dönemde geliştirerek seri üretime geçirdiği Deniz Topu, Boran Obüsü ve akıllı füzeler gibi bazı kalemlerde seri üretim için tesis alt yapılarını oluşturma yatırımları da devam etmektedir.

Bunun yanı sıra mühimmat konusunda oluşan aşırı talebi karşılamak üzere Kırıkkale’de kapsamlı yeni fabrika yatırım süreçleri de devam etmektedir. 

Makine ve Kimya Endüstrisi ülkemizin geliştirdiği Savunma Sanayi teknolojik birikiminin sunduğu imkanlardan da istifade ederek daha teknoloji yoğun üretim yapma, tesislerini ve iş yönetim altyapısını dijital dönüşüm süreçlerine tabi tutma gayreti içerisindedir ve bu konuda önemli mesafeler almıştır.

Bu gayretler iş sağlığı ve güvenliği konusunda da aynı titizlikle yürütülmekte kapsamlı bir iş sağlığı güvenliği alt yapısı dönüşümü çalışmaları devam etmektedir.

Bütün bu yatırımlar Kırıkkale’miz için çok önemli bir potansiyel oluşturacaktır. Halihazırda MKE çevresinde geliştirdiği Kırıkkale savunma sanayi ekosisteminin yanı sıra Kırıkkale Kırıkkaleli hemşerilerimizin istihdamı için de en önemli istihdam kaynaklardan birisi olma rolünü artırarak devam ettirmektedir.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimizle yaşıt bu milli kurumumuzdaki güzel gelişmeler hem bir vatandaş olarak hem de bir Kırıkkaleli olarak bizleri gururlandırmaktadır.

Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza ve ilgili görevlilere özverili ve fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Millî Savunma Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum. 

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!