Halil Öztürk: “MKE, Savunma Sanayimizin Mihenk Taşıdır”
Gündem 71 Editörü • 2 Kasım 2020 20:12
Halil Öztürk: “MKE, Savunma Sanayimizin Mihenk Taşıdır”

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında, “Kırıkkale’mizin vilayet oluşuna kadar geçen süreçte en önemli temel taşı olan ve bu şehri var eden Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), bugün halen Türk savunma sanayiinin ve milli silah sanayiinin belkemiği olma görevini sürdürüyor” dedi.

MKE, DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI HER GEÇEN GÜN AZALTIYOR

MHP Milletvekili Öztürk açıklamasında kurumun tarihine de değinerek, MKE’nin kuruluşunun, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuyla hemen hemen aynı tarihlere denk geldiğini hatırlattı. Öztürk, “Milli silahlarımızı üreten güzide kurumumuz MKE, son yıllarda teknolojik olarak büyük bir atak yaparak, Türk savunma sanayiinin dışa bağımlılığını her geçen gün azaltmaktadır. Bu kapsamda, ‘Kırıkkale’ markalı tabanca ve tüfekle başlayan serüvenine, bugün dünyanın gıptayla baktığı ‘MPT’ serisi tüfeklere; obüslere, havanlara, uçaksavarlara; ayrıca ürettiği tüm silahların mühimmatlarına kadar, hatta gaz maskesi ve solunum cihazına kadar tamamen yerli üretim yapan MKE, tam bir savunma sanayii devidir” diye konuştu.

MKE, KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE DE EN ÖN SAFTA

Milletvekili Öztürk TBMM’deki açıklamasında, geçtiğimiz Mart ayından bu yana ülkemizin büyük bir mücadele sürecine girmesine yol açan ve tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını kapsamında MKE’nin etkinliğine de vurgu yaptı. Öztürk, “Ülke olarak Mart ayından bu yana çok ciddi mücadele vermekteyiz. Bu mücadelede MKE bir kez daha göğsümüzü kabartarak, Sağlık Bakanlığımızın acil ihtiyacı olan solunum cihazlarını da yerli ve milli imkânlarla üreterek, ülkemizin bu alanda da dışa bağımlılığının önüne geçmiştir. Diğer yandan, yaşamakta olduğumuz salgın sürecinin en önemli insani ihtiyacı olan tıbbi maske üretimine de katkıda bulunan MKE, günlük ortalama 3 milyon tıbbi maske üretimine de vesile olmaktadır” diyerek, tüm bu başarılı gelişmelerin ardında geçen yıl göreve gelen, MKE’nin genç ve dinamik Genel Müdürü Yasin Akdere ve ekibiyle çözüm odaklı yönetim anlayışını tam anlamıyla uygulayan özverili MKE çalışanları olduğunu belirtti.

KIRIKKALE’YE YATIRIM YAPACAK TÜM GİRİŞİMCİLERE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIM

Küresel gelişmeler çerçevesinde, savunma sanayiinde yerli ve milli imkânların gücüne de değinen Halil Öztürk, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Genel anlayışımız, her sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi taraftarı olsa da ve devletlerarası ilişkilerin anadilinin “diplomasi” olması gerektiğine inansak da, ne yazık ki dünyadaki bazı gerçekler ve jeo-stratejik konumumuz bizi dünyanın en güçlü ordusuna, en güçlü savunma sanayiine sahip olma gereğine itmektedir. Ve elbette bu sanayinin de, yerli ve milli olmasını en önemli şart haline getirmektedir. İşte tam da bu yüzden, cumhuriyetimizle birlikte kurulan ve kuruluş felsefesi Türk savunma sanayiinin merkezi olma özelliğini taşıyan; Orta Anadolu’nun tam ortasında, 46 vilayetin geçiş noktasında ve başkent Ankara’nın yalnızca 30 dakika uzağında bulunan Kırıkkale’mizi daha fazla canlandırmak zorundayız. Gerek Savunma Sanayi Başkanlığımıza bağlı, gerekse özel kuruluşların Kırıkkale’mize yatırım yaparak, MKE fabrikalarıyla koordineli olarak yapacakları çalışmalar sayesinde savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı tamamen sıfırlayarak, cumhuriyetimizin 100. Yılında milli silah sanayii hamlemizi yüzde yüz gerçekleştirmek bizim elimizdedir. Bugün Kırıkkale’de 9 firmayla, sektöre hizmet üreten Silah İhtisas OSB, yerli girişimcinin her türlü teşvikten daha fazla yararlandırılacağı yeni yatırımcılar beklemektedir” diyerek, başta MKE’ye sağlanacak devlet katkıları olmak üzere, Kırıkkale’ye yapılacak yatırımlar noktasında, tüm yerli ve milli girişimcilere Kırıkkale’de kapıların sonuna kadar açık olduğunu ve Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili olarak bu alanda, her konuda yardımcı olmak üzere hazır olduğunu belirtti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!