Halil Öztürk, TBMM’de Kırıkkale’nin Alt Yapı ve Ulaşım Sorunlarını Dile Getirdi
Gündem 71 Editörü • 23 Kasım 2023 23:10
Halil Öztürk, TBMM’de Kırıkkale’nin Alt Yapı ve Ulaşım Sorunlarını Dile Getirdi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe teklifi görüşmelerinde MHP MDK Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, Kırıkkale’nin altyapı ve ulaşım sorunlarını dile getirdi.

Konu ile ilgili komisyonda yaptığı konuşmada MHP’li Öztürk şöyle dedi;

Sayın Bakanım, Kırıkkale bildiğiniz üzere 43 ilin geçiş noktasında, demir yolu, kara yolu bağlantılarının tam ortasında, Ankara’ya yaklaşık kırk beş dakika mesafede, Esenboğa Havalimanı’na 78 kilometre, Samsun limanına üç buçuk saat uzaklıktadır. Karaman’a kadar uzanan yüksek hızlı tren hattıyla Mersin Limanı’na olan bağlantı süresi de daha asgari sürelere inen Kırıkkale, âdeta ülkemizin lojistik ve ulaşım ağı merkezidir. Bu kapsamda, merkezî konumundan dolayı Kırıkkale’nin sorunlarının çözümü, tüm Türkiye’nin ulaşım ağına da katkı sağlamaktadır. Bu noktada, Kırıkkale’yi de kapsayan ve şu ana kadar 300 binden fazla kişinin kullanmış olduğu Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın bu yılın nisan ayında hizmete alınmış olmasından büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Yine, bununla birlikte, Ankara-Kırıkkale arası günlük banliyö tren seferlerinin başlamasına ve yine Kırıkkale-Ankara kara yolu yenileme çalışmalarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Zira Kırıkkale’de ikamet edip Ankara’da çalışan çok sayıda hemşehrimiz vardır, binlerce, on binlerce de diyebiliriz, belki 20 bin 30 bin civarında. Bu banliyö seferleri onların günlük hayatını oldukça kolaylaştırırken Kırıkkale’den göçü de önleyecektir Sayın Bakanım.

Ayrıca ulusal araştırma ana plan hedefleri kapsamında da yer alan Delice-Çorum-Samsun Hızlı Tren Projesi’nin de bir an önce tamamlanarak hizmete alınmasını bekliyoruz. Yüksek hızlı tren projelerinin vatandaşlarımız da yarattığı memnuniyet yeni yapılacak projelerin de beklentisini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Bakanlığımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün çalışmalarını sürdürdüğü 25 lojistik merkez planlamalarında Kırıkkale de mutlaka bu kapsama alınmalıdır diye düşünüyoruz. Biraz evvel de değindiğim gibi doğal bir merkez olan Kırıkkale, bu noktada muhakkak değerlendirilmelidir.

Sayın Bakanım, Kırıkkale ilçe ve köylerinde zaman zaman iletişim, altyapı sıkıntıları doğmaktadır. Keskin ilçemize bağlı Beşler, Kayalaksolaklısı, Karafakılı; Sulakyurt Sofularçiftliği, Sarımbey, Kıyıhalilinceli; Çelebi’de Halildede, Hacıyusuflu, Karaağaç, Karayakup; Balışeyh’te Kargın, Hıdırşeyh, Aydınşeyh, Kösedurak; Delice’de Dağobası, ve Dağören baz istasyonları noktasında eksiklikler bulunmaktadır. Hemşehrilerimizin iletişim güçlüğü, aksaklıkları yaşadığı tarafımıza iletilmektedir, konuyla ilgilenmenizi istirham etmekteyim.

Değerli Bakanım, sizin üzerinde çok büyük hakkınız olan bir yol var, bizim Sulakyurt yolunun yapımı için önemli bir gayret sarf ettiniz. Ben burada sizlere Komisyon huzurunda da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten hemşehrilerimiz de bundan son derece memnunlar ve sizlere şükranlarını iletmemizi istediler.

Yine, Ankara-Kırıkkale arasında bulunan mevcut devlet yolu yoğunluğunu azaltacak, yük ve yolcu taşımacılığını daha güvenli hâle getirecek Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu Projesi’nin müjdesinin verilmesi de bizleri ayrıca memnun etmiştir.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!