Halil Öztürk; “Ülkemizin Geleceği İçin Libya Tezkeresine MHP Olarak Evet Diyeceğiz”
Gündem 71 Editörü • 2 Ocak 2020 00:13
Halil Öztürk; “Ülkemizin Geleceği İçin Libya Tezkeresine MHP Olarak Evet Diyeceğiz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ülkemizin Geleceği İçin Libya Tezkeresine MHP Olarak Evet Diyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

İşte MHP’li Öztürk’ün sosyal medya hesabından yapılan paylaşım;

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN LİBYA TEZKERESİNE MHP OLARAK TBMM’DE EVET DİYECEĞİZ …

Neden mi ? Lütfen dikkatlice değerlendirmelerimi okuyunuz;👇

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki egemenlik hakları sonuna kadar muhafaza edilmelidir. MHP, Libya ile imzalanan anlaşmalara destek verdiği gibi Libya tezkeresini de destekleyecektir.”

TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DEKİ HAKLARINI SAVUNACAK

Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz araması yapıyorsak, egemenlik haklarımızı ve milli menfaatlerimizi korumak gayesiyledir. Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmaya çalışanların oyunları, Libya ile imzaladığımız anlaşmalar ile bozulmuştur. Türkiye Libya’da macera peşinde değildir. Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını korumanın gayretindedir. Libya bizim komşumuzdur. Nasıl ki, vatan toprağından tek bir çakıl taşı vermeyecek kararlılığındaysak aynı anlayışın 462 bin kilometrelik mavi vatan sahamızda da gözetilmesi gerekmektedir. Türk vatanının güvenliği için her türlü tedbiri planlayıp devreye almak şarttır. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki egemenlik hakları sonuna kadar muhafaza edilmelidir. MHP, Libya ile imzalanan anlaşmalara destek verdiği gibi Libya tezkeresini de destekleyecektir.

“MAVİ VATAN KADERİNE TERK EDİLEMEZ”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ortada. GKRY enerji arama ve çıkarma faaliyetlerinde ABD, İtalya ve Fransa gibi bölge dışındaki aktörlerle, enerji iletimi için ise İsrail, Mısır ve Yunanistan gibi bölgedeki aktörlerle iş birliği çalışmaları yapıyor. İsrail, Mısır gibi ülkeler bölgede doğalgaz dağıtım merkezi olmayı istiyor. Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol aramaları için bulunan ülkeler, burada Türkiye’nin varlığını istemiyor. Alan hakimiyeti oluşturma çabalarına, ülkemizin ve KKTC’nin haklarının gasp edilmesine izin vermeyiz. Türkiye olarak, yarın Doğu Akdeniz’de yaşanabilecek sıkıntılara karşı stratejik tedbirler almak zorundayız. Libya’da olmak Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan vazgeçmek ya da vazgeçmemek anlamına geliyor. Mavi Vatan kaderine terk edilemez. Tezkerenin Meclis’e gelmesi halinde tüm partilerin bu bilinçle destek vermesi gerektiği kanaatiyle hayırlı geceler diliyorum.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!