Halil Öztürk’ten 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne Özel Açıklama
Gündem 71 Editörü • 3 Aralık 2022 18:32
Halil Öztürk’ten 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne Özel Açıklama

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetliyle TBMM Genel Kurulunda söz alan MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, engelli bireylerin, toplumun ayrı bir kesimi olarak değil, bütünleşmiş bir parçası olarak görülmesi gerekliliğine inandığını kaydetti.

Öztürk, “Onların sosyal alanda etkinliğini artırmak adına gerekli düzenlemeleri yapmak, toplumun insanlık görevi, engellinin ise temel hakkıdır,” diye konuştu.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

“Ufkunu Türk-İslâm ülküsünden referans alarak tayin eden Milliyetçi-Ülkücü Hareket, insana dair yaklaşımını Şeyh Edebali’nin, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinde tecessüm ettirir,” ifadesiyle sözlerine başlayan MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, “Bu kadim ilkeden hareketle engelli kardeşlerimizin daima yanında olduğumuzun altını büyük bir hassasiyetle çizmek isterim,” dedi.

ENGELLİ BİREYLERİMİZİ VE AİLELERİNİ MUTLU ETMELİYİZ

“Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve hayatlarını kolay bir şekilde devam ettirmelerini sağlamak, merkezi ve yerel yönetimlerin en öncelikli görevi olmalıdır” diyen MHP’li Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Gerek yerelde gerekse ulusal anlamda yöneticilik ve siyaset yapanların, engelli bireylerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için ihtiyaçları olan cihaz ve araçların teminine yönelik destekleri de çok anlamlı olacaktır. Bu amaçla, yerel yöneticiler ya da diğer yönetici ve siyasetçilerin başlatacakları kampanyalar ve engelli bireylerimize destek olabilecek kişi ve kuruluşlarla sağlanacak buluşmalar engelli bireylerimizi maddi ve manevi olarak rahatlatacak uygulamalardır. Bu konuda zaman zaman yapmış olduğumuz çalışmaların, engelli bireylerimizi ve ailelerini ne denli mutlu ettiği de tecrübeyle sabittir.”

ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Cumhur İttifakı’nın, Türk milletinin her bir ferdinin derdini kendi derdi saydığının altını çizen MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, ancak ne kadar titiz bir süreç yürütseler de bazı zorlukların da yaşandığını söyledi. MHP’li Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu zorluklarına çare olacak Engelliler Yasası kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil alanlar ve spor alanları gibi alt yapıları, toplu taşıma araçlarını engellilerin erişebilmesine uyumlu hale getirmeliyiz.”

ENGELLİ ARAÇLARINA HACİZ İŞLEMİ UYGULANMAMALI

“Engelli vatandaşlarımız halen işsizlik, toplum tarafından dışlanma, eğitim ve sosyalleşememe gibi sorunlarla mücadele azmi göstermektedirler. Bu mücadele azimlerinde, her engelli vatandaşımızın, devlet ve insan olarak yanında olmak zaruri bir hâl almıştır. Bu kapsamda halen engelli bireylerimizin araçlarına haciz işlemi uygulandığını duymaktayız. Elleri ayakları olan bu araçlara bağlama veya haciz işlemi uygulanmaması doğru bir yaklaşım olacaktır.” 

ENGELLİ SPOR KULÜPLERİNE GEREKLİ VE YETERLİ DESTEK SAĞLANMALI

Sağlık tesislerinde erişimin hâlen çok düşük oranda olduğunu belirten MHP Kırıkkale Milletvekili Öztürk, sözlerin şöyle tamamladı: “Halen, işaret dili bilen personel ve özellikle doktor olmayışı nedeniyle birçok tıbbi merkezde sorunlar yaşanmaktadır. Başarılarıyla gurur duyduğumuz engelli spor kulüplerine gerekli ve yeterli destek 2023 bütçesi kapsamında daha fazla sağlanabilmelidir. Bireysel engelli sporcularımız uluslararası spor müsabakalarında yalnız kalmamalı, yanında en az bir Bakanlık yetkilisi bulunmalı ve desteklenmelidir.”

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!