Halil Öztürk’ten TBMM’de Üç Ayrı Bakana Kırıkkale’de Aşırı Yağış Önergesi
Gündem 71 Editörü • 13 Haziran 2022 18:45
Halil Öztürk’ten TBMM’de Üç Ayrı Bakana Kırıkkale’de Aşırı Yağış Önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, bu hafta sonu Kırıkkale Keskin, Bahşılı, Karakeçili, Çelebi, Sulakyurt ve Delice ilçelerinde yaşanan şiddetli sağanak ve dolu nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin, zararlarının karşılanması, borçlarının ertelenmesi, kapalı olan yolların açılması ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı, Ulaştırma ve Alt yapı Bakanı ve Hazine ve Maliye Bakanlarına ayrı ayrı yazılı soru önergeleri verdi. 

Çiftçimizin Zararları Karşılanmalı, Borçları Faizsiz Ertelenmeli

MHP Milletvekili Öztürk TBMM’de konu ile ilgili yaptığı özel açıklamayla “Kırıkkale’de yaşanan aşırı yağışlar özellikle ekili tarım arazilerinde büyük hasarlara neden olmuştur. Tüm Kırıkkale kamuoyunun bildiği gibi köylümüzün, çiftçimizin ürünlerini geçen yıl da bazı bölgelerde kuraklık, bazı bölgelerde yine aşırı yağış vurmuştur. Geçtiğimiz yıl ürününü hasat edemeyen, para kazanamayan çiftçimiz borçla bu yılın ekimini yapmıştır. Ancak hafta sonu yaşanan aşırı yağışlar bu yıl da ürününü tarlada bırakmıştır. Bu bakımdan Tarım ve Orman Bakanımıza yazılı soru önergesi vererek, biran önce TARSİM gözetilmeden tüm zarar gören çiftçilerimizin zararlarının karşılanması, bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine mevcut borçlarının faizsiz ertelenmesi ve yeni ve maliyetsiz finansal imkânlar sağlanması istedim.” diyerek, hafta sonundan bu yana ilgili bakanlıklarla konu hakkında iletişim halinde olduğunu vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Çiftçimizin Elinden Tutsun

TBMM’deki açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın maliyetsiz teşvik veya desteklerle zarar gören Kırıkkaleli çiftçilere yardımcı olmasını isteyen MHP’li Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti: “Zaten çiftçimiz geçen yıldan yaralıdır. Kıt kanaat bu seneki ekimini borç, harç alarak yapabilmiştir. Tam hasat zamanı yaşanan bu elim olay, umutların sönmesine neden olmuştur. Çiftçimiz üretmezse ekonominin çarkları tekler. Bu bakımdan Hazine ve Maliye Bakanlığımızın eldeki imkânlarla çiftçimize ucuz ve maliyetsiz yeni finans destekleri sunması yüzleri güldürecektir. Yaşanan afetler sadece Kırıkkale’ye yönelik değil, tüm yurdumuzu etkilemektedir. Ne kadar çabuk olabilirsek, çiftçimizin önümüzdeki bayrama umutlu ve yüzünün gülerek girmesine vesile oluruz. Hazine ve Maliye Bakanımıza TBMM’de ilettiğim diğer bir önergeyle çiftçimize yeni finans imkânları sağlanmasını istedik.” dedi.

Aşırı Yağıştan Zarar Ve Hasar Gören Yollar İçin Ödenek İstedi

Milletvekili Halil Öztürk TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanına da ayrı bir önerge vererek, aşırı yağışlardan zarar ve hasar gören altyapı ve yollar için ek ödenek talep etti. Öztürk; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza vermiş olduğum yazılı önerge ile; Kırıkkale Keskin, Bahşılı, Karakeçili, Çelebi, Sulakyurt ve Delice ilçelerinde yaşanan şiddetli sağanak ve dolu nedeniyle zarar gören altyapı ve yollar için ödenek talep ettim. Altyapı ve yollarımızın biran önce hemşehrilerimizin hizmetine tekrar açılması lazım.” diyerek, Kırıkkale’de yaşanan aşırı yağışların neden olduğu zararların biran önce karşılanması ve yüzlerin tekrar gülmesi için bir yandan ilgili Bakanlık ve kurumlarla görüşmelerini sürdüreceğin ve diğer yandan konuyu TBMM’nin gündeminde tutacağını söyledi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!