Halil Öztürk’ten Yunanistan’a Mesaj
Gündem 71 Editörü • 9 Eylül 2020 01:42
Halil Öztürk’ten Yunanistan’a Mesaj

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu (MDK) Başkanı, Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, adalar üzerinden Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin egemenlik haklarını çiğnemeye çalışan Yunanistan’a atalarının acıklı akıbetlerini hatırlattı.

MHP’li Öztürk, “Türk milleti Anavatanı da, Mavi Vatanı da, Yavru Vatanı da korumaya muktedirdir” dedi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın, yarın saat 09.00’da On İki Adayı temsilen 12 heyetle 81’er kişi olarak gerçekleştireceği yürüyüşün Türk’ün çelikten iradesinin Ülkücü Türk gençliğindeki yansıması olacağını kaydeden MHP MDK Başkanı, Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

ÖZTÜRK’ÜN SÖZLERİ

“Birinci Dünya Savaşı; yeni sömürgeler elde etmek ve Osmanlı Devleti’ni paylaşmak fikirleri yüzünden gerçekleşmiştir. İttihat ve Terakki’nin idealist liderlerinin çabalarına rağmen harp, Osmanlı Devleti aleyhine sonuçlanmıştır.

Savaştan sonra toplanan Paris Barış Konferansı’nda Yunanistan ve İtalya, Ege Adaları ile Batı Akdeniz üzerinde hak talep etmiş, İtilaf Devletleri güçsüz ve kukla Yunanistan’ın buralarda bulunmasının çıkarları için daha uygun olduğuna karar vermişlerdir. Akabinde Yunanlılar İzmir’e asker çıkarmış, İzmir’de işgalin başladığı ilk anlarda gazeteci Hasan Tahsin, Yunan askerleri üzerine ilk kurşunu sıkarak; kabaran milli öfkenin bir direnişe dönmesinde sembol haline gelmiştir. TBMM’nin tüzel kişiliğinde Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın askeri dehasında buluşan hürriyet sevdası; Büyük Taarruz ve Dumlupınar Meydan Muharebeleri’nden sonra İzmir’e yürüyen Türk ordularının yolunu açmıştır.

MAVİ GÖZLÜ BOZKURT

Dumlupınar’dan sürülüp silinmeye başlayan Yunan kuvvetleri bozguna uğratılmış, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” diyen mavi gözlü bir bozkurdun talimatıyla İzmir, istiklaline kavuşmuştur. Bugün Adalar üzerinden Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarımızı çiğnemeye çalışan Yunanistan’a atalarının acıklı akıbetlerini hatırlatmak istiyorum. Türk milleti Anavatanı da, Mavi Vatanı da, Yavru Vatanı da korumaya muktedirdir.

ÜLKÜ OCAKLARININ YÜRÜYÜŞÜ

Ülkü Ocaklarımızın, 9 Eylül saat 9’da On İki Adayı temsilen 12 heyetle 81’er kişi olarak gerçekleştireceği yürüyüş de bu çelikten iradenin Ülkücü Türk Gençliğindeki yansıması olacaktır. Bu vesileyle İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor; Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum. Huzur içinde uyusunlar; emanetlerine canı pahasına sahip çıkacağız.”

Uçüncü Sayfa (ucuncusayfahaber.com)

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!