Hulusi Akar; MKE Tarafından Üretilen Solunum Cihazı ve Maske Üretim Tezgahları Hakkında Bilgi Verdi
Gündem 71 Editörü • 21 Mayıs 2020 04:15
Hulusi Akar; MKE Tarafından Üretilen Solunum Cihazı ve Maske Üretim Tezgahları Hakkında Bilgi Verdi

Milli Savunma Bakanlığı’nda, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MKEK tarafından üretilen solunum cihazı ve maske üretim tezgahları hakkında bilgi verdi.

35 MİLYON MASKE, 160 TON DEZENFEKTAN

Bakanlık olarak, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye koruyucu ve önleyici sağlık malzemelerinin üretimi yönünde de katkı sağladıklarını ifade eden Akar, “Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz (MKEK) tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen Sahra adı verilen mekanik solunum cihazını hem tasarladı hem üretti. Cihazın sertifikasyon sürecinin, bugün yarın bitmesini bekliyoruz. Bu bittikten sonra tamamen milli ve yerli, tasarımı da bize ait olmak üzere Sahra solunum cihazını haftada 500 adet üretmeye başlayacağız.” dedi.

Ürettikleri yerli termal kameraları da birliklere dağıttıklarını belirten Akar, MKEK tarafından yapılan maske üretim tezgahlarının da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordine edilerek Kırıkkale Halk Eğitim’e teslim edildiğini söyledi.

Bakanlığa bağlı kurum ve fabrikalarda maske, tulum ve dezenfektan gibi koruyucu sağlık malzemelerinin üretiminin devam ettiğini vurgulayan Akar, “Bugüne kadar 35 milyon maske, 500 bin civarında tulum ve 160 ton dezenfektan üretildi. Bütün bunları Silahlı Kuvvetlerimize ve ilgili kurumlarımıza ulaştırdık, ulaştırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: MSB

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!