Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın Adı Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na Verildi
Gündem 71 Editörü • 9 Aralık 2020 21:54
Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın Adı Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na Verildi

Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın ismi Kırıkköyü yerleşkesinde bulunan Kaletepe Mahallesindesindeki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na verildi.

1924 yılında Kırıkköyü’nde bulunan bütün arazilerini devlete hibe ederek, MKE fabrikalarının Kırıkköyü’nde kurulmasını sağlayan ve fabrika inşaatı yarım kalmasın diye hayvanlarını da satarak yüklenici müteahhitin ve işçilerin maaşlarını ödeyen Merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın ismi Kırıkköyü yerleşkesinde bulunan Kaletepe Mahallesindesindeki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na verildi.

Kırıkkalenin Kurucusu Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın torunlarından İlhan Hiçyılmaz, okula ziyarette bulunarak; “Sayın Valimiz Yunus Sezer ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi’ye bu güzel karar için teşekkür ediyoruz, devlet erkanımız dedemizin ismini unutmadı, ilimizin vatansever bu kişiliğinin diğer kuşaklara da örnek olması için dedemizin isminin bir okulda yaşatılması ailecek bizleri onurlandırdı. Hiçyılmaz ailesi olarak, sadece topraklarını devlete hibe ederek vatana destek olmaya çalışan bir aile değiliz, aynı zamanda kanımızın son damlasına kadar bu devletin bekası için Cumhuriyetten günümüze kadar devletimize hizmet etmiş bir aileyiz. Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın bir kardeşi Çanakkale Savaşında şehit düşmüş, torunlarından Mustafa Hiçyılmaz’da vatani görevini yaparken 1991 yılında Hakkari’de PKK’lı teröristlerce şehit edilmiştir. Ayrıca torunları olarak, Kırıkkale’ye kurulması planlanan ve ihalesi gerçekleştirilen MKE silah müzesinin isminin de “Hüseyin Kahya Hiçyılmaz Silah Müzesi” olması yönünde Sayın valimizden ve MKE Genel Müdürümüzden bir ricamız olacak. Kırıkkaleli hemşerilerimizin de bu yönde uygun görüş ve önerileri ailemize iletiliyor. Bu da ziyadesiyle bizleri onurlandırıyor. Biz tekrar valimize ve milli eğitim müdürümüze teşekkür ediyoruz. Devletimize kurtuluş savaşında sahip çıkan biz Kırıkkaleliler olarak, yine her zaman devletimize sahip çıkmaya hazır olduklarını” dile getiren torunu İlhan Hiçyılmaz, bütün Kırıkkaleli hemşerilerine saygılar sundu.

huseyin-kahya-hicyilmaz-orta-okulu-kirikkale-1 Hüseyin Kahya Hiçyılmaz'ın Adı Yıldırım Beyazıt Ortaokulu'na Verildi
huseyin-kahya-hicyilmaz-kirikkale Hüseyin Kahya Hiçyılmaz'ın Adı Yıldırım Beyazıt Ortaokulu'na Verildi

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!