İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş’tan Kırıkkale’ye Uyarı; Nefes Darlığı, Hırıltı ve Öksürük Gibi Belirtiler Varsa Hastaneye Gidin
Gündem 71 Editörü • 5 Mayıs 2024 21:23
İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş’tan Kırıkkale’ye Uyarı; Nefes Darlığı, Hırıltı ve Öksürük Gibi Belirtiler Varsa Hastaneye Gidin

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş’tan ‘7 Mayıs Dünya Astım Günü’ nedeniyle uyarı niteliğinde açıklama geldi.

Ağırtaş yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;

Astım, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır.

Astım tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Doğru tanı için yakınmaların değerlendirilmesinin yanı sıra solunum fonksiyon testlerinin yapılabilmesi amacıyla kişinin birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında tedavi edilmesi önemlidir.

Dünyanın hiç bir yerinde astımı tamamen ortadan kaldıran bir ilaç tedavisi yoktur. Astım tedavisinin amacı hastalığın şikayetlerinin kontrol altına alınması ve hastanın yaşamını normale en yakın şekilde devam ettirilmesidir. Uygun ilaç tedavisinin verilmesi ve astım tetikleyicilerinden uzak durulması ile astım belirtileri kontrol altına alınabilmektedir.

Astım tedavisi ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla hazırlanan ve her yıl yenilenen uluslararası ve ulusal astım rehberindeki önerilere göre yapılmaktadır. Bu rehberindeki en önemli yenilik nefes açıcı (kurtarıcı) ilaçların astım tedavisinde artık tek başına kullanılması yerine mutlaka asıl tedavi edici ilaç olan inhaler kortizon ile birlikte alınması önerisidir.

Tedaviyle astımlıların önemli bir kısmı iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile ilgili herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler.

Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yoluyla (inhalasyon) kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Bu cihazların (İnhalerler) önerilen şekilde doğru kullanılması tedavinin etkin yapılabilmesi için çok önemlidir.

Astım kontrolünü güçleştiren etkenler; ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmaması ve bunun yanında solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, sigara dumanı ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak sayılabilir.

Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve Obezhastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!