iPhone’larda Sık Karşılaşılan 5 Ekran Sorunu
Gündem 71 Editörü • 26 Temmuz 2022 15:50
iPhone’larda Sık Karşılaşılan 5 Ekran Sorunu

iPhone ekran sorunları, akıllı telefon kullanıcılarının en çok karşılaştığı durumlar arasında. Peki yaygın iPhone ekran sorunlarının bir çözümü var mı? Apple’ın popüler telefon serisi milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve dokunmatik ekranlı iPhone’larda, ekran sorunları deneyimi olumsuz etkiliyor. telefonparcasi.com’dan Sefa Özen, iPhone’larda en sık karşılaşılan 5 ekran sorununa dair bilgiler verdi. 

En yaygın görülen problem: Ekran kararması

Telefon Parçası’ndan Sefa Özen, iPhone’lardaki ekran problemlerine dair şunları aktardı:

iPhone, uzun yıllar boyu sorunsuz bir kullanım sunan özel bir model. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü ekran sorunları yaşanabiliyor. iPhone 7 ekran sorunları içinde yer alan, diğer modelleri de etkileyen en yaygın hatalardan biri ekran kararması. iPhone’larda ekran kararması sorunu genellikle, akıllı telefon sert bir darbe aldığında ortaya çıkar. Ekranın aniden kararması, telefonun kapandığı anlamına gelmez. Telefon açıkken, arama sesleri geliyorken iPhone ekranı kararabilir. iPhone ekran kararma sorunu, arka ışık arızası olarak da bilinir. Yazılım ve donanım kaynaklı olabilen bu problemler, teknik servis desteği ile çözülebilir.

Telefonla konuşurken ekranın ışığının açık kalması

iPhone ekranlarında görülen diğer bir sorun da, telefonla konuşma esnasında ekranın kapanmaması. Esasen bu durum, ekranla ilgili bir sorun olsa da problemin kaynağı sensörlerdir. iPhone telefonla konuşurken ekranın ışığının kapanması gerekli, bu durum hem enerji tasarrufu sağlaması hem de konuşurken tuşlara yanlışlıkla basılmasını engellemesi nedeniyle önemli. Ekranın konuşma esnasında açık kalması, iPhone Proximity sensörünün arızası nedeniyle gerçekleşir. 

Dokunmatik ekranın çalışmaması

iPhone telefon modellerinde dokunmatikle ilgili sorunlar da görülebiliyor. Telefonun tüm fonksiyonları dokunmatik ekran üzerinden gerçekleştiği için, dokunmatik ekranın çalışmaması zaman kaybetmeden çözülmesi gereken bir sorun. Dokunmatik ekran sorunları farklı nedenlerden kaynaklanabilir, ekranın bir hasar alması, darbe görmesi nedenler arasında. Yazılımsal tarafta ise, iOS 15’te yaygın bir dokunmatik ekran problemi görüldü. Bu durum, iPhone 13 dokunmatik sorunu olarak da basında yer aldı. Bu duruma karşı en iyi çözüm, telefona hızlı bir şekilde güncelleme yapmak.

Karanlık ekran sorunu

iPhone 6 ekran sorunları içinde bir diğer konu da karanlık ekran problemi oldu. Karanlık ekran sorunu, telefonu kullanırken ekrandaki seçeneklerin görülmeyecek kadar karanlık olması. Bu durum, iPhone ayarları üzerinden düzeltilebiliyor. Karanlık ekran sorunu donanım kaynaklı olabildiği gibi ayarlar kaynaklı da olabilir. Bunu çözmek için, Genel>Erişilebilirlik>Ekran Kolaylıkları ve ‘Beyaz Noktayı Azalt’ seçeneğini kapatmak yeterli olabilir. 

iPhone ekranının sarı olması

iPhone ekran problemleri içinde bir diğer önemli konu da ekranın sarı olması. iPhone ekranının sararmış renkte görünmesi ekrandan kaynaklı bir durum değil. Apple’ın iOS 9 ile birlikte getirdiği bir yenilik olan Night Shift aslında bu durumun kaynağı. Bu özellik, belli bir saatten sonra ekranı sarı renkte kullanmayı sağlıyor, bunun nedeni göz için daha az yorucu bir deneyim sunması.