Isıtma Teknolojileri
Gündem 71 Editörü • 15 Ocak 2021 20:03
Isıtma Teknolojileri

Yaşam alanlarının istenen ısıda tutulabilmesi için gerek iç alanda gerekse dış alanda ısı kaybını engellemeye yardımcı olan ısıtma sistemleridir. Merkezi ve bölgesel olarak ikiye ayrılan ısıtma sistemlerinde merkezi ısıtmalar genellikle büyük yapılarda kullanılır, bölgesel ısıtma ise genellikle küçük alanlarda değerlendirilir. Merkezi ısıtma tesisatlarında genellikle zeminden ve yukarıdan ısıtma sistemi kullanılır. İnsanların fazla bulunduğu yerlerde daha uygun olan ısıtma sistemleri ile homojen ısı dağılımı gerçekleştirilir. Daha az enerji tüketimi ile daha çok alanı ısıtan sistemler teknolojinin ilerlemesi ile kalitesini arttırmaktadır.

Hayatın Her Alanında

Hem ekonomik hem de ekolojik dengede kalmaya yardımcı olan uygulamalar iş yerleri, okullar, fabrikalar, yaşam alanları gibi hayatın her alanını dolduran yerlerde ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Yaşam alanlarında ısınma farklı şekillerde sağlanır bunlar;

  •  Doğalgazlı
  • Konvektör
  • Yerden ısıtmalı
  • Radyant
  • Isı pompası şeklindedir.

Doğalgazlı ısıtma sistemlerinin kullanıldığı alanlar genellikle depolar ve fabrikalar gibi büyük işletmelerdir. Geniş alanların ısıtılması için ideal bir yöntem olan doğalgazlı ısıtma sistemleri ideal donanıma sahiptir. Sıcak hava üflemeli ünite ısıtma sistemi ile çalışır, modüler yapısı ve uzaktan elektronik kumanda avantajı ile kullanım kolaylığı sağlar. Konvektör ısıtma sistemi ile elde edilen verim oldukça yüksektir, sistemde soğuk hava sıcak kanatlar arasından geçer ve hava kanallarında yükselir, böylelikle istenen sıcak ortam oluşturulur. Minimum enerji harcadığından dolayı tasarruf etmeye imkan sağlar.

Ekonomik ve Verimli

Yerden ısıtmalı sistemler zemin altında ısı sağlayan boruların geçişiyle sağlanır homojen bir ısı dağılımı sunar ve tüm alanlardaki ısı değerini eşit seviyede tutar. Radyant ısıtma sistemleri yukarıdan ısıtma sağlayan oldukça konforlu ve hesaplı bir sistemdir. Az enerji tüketimi ile çalışan sistem yaşam alanının hacmine ve genişliğine göre değişiklik gösterse de her zaman için tasarrufludur. Tüm alanı tek seferde ısıtabileceği gibi bölgesel ısınma konusunda da mükemmel bir sistemdir. Enerjinin en fazla tasarruf edildiği yöntem ise ısı pompası yöntemidir. Tek bir ısı kaynağından tüm bir yaşam alanına döşenen borular ısının dolaşımı sağlanır. Yüksek enerji ve düşük maliyetin bir arada olduğu sistem tüm bir binaya hakim olabilir. Doğa dostu ve ekolojik olması ile ön plana çıkan yerden ısıtma sistemi hakkında https://www.isitmax.com/ sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda ekonomik ve verimlidir.