İŞKUR – Kırıkkale Üniversitesi İle İşbirliği Protokolü İmzaladı
Gündem 71 Editörü • 6 Ocak 2020 17:56
İŞKUR – Kırıkkale Üniversitesi İle İşbirliği Protokolü İmzaladı
Kırıkkale Haber

İŞKUR ve Kırıkkale Üniversitesi arasında imzalanan genel işbirliği ve meslek edindirme kursu protokol imza töreni düzenlendi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörlük binasında yer alan Senato Salonunda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, nitelikli eleman sıkıntısının işsizlik oranlarını yükselttiğini söyledi.

Bu kapsamda, İŞKUR aracılığı ile açılacak meslek kurslarının arttırılmasının önemine değinen Vali Sezer “ Meslek kursu açma ile ilgili problemlerimiz vardı. Bu sene hem yer problemimizi hem de eğitmen problemimizi Üniversitemiz sayesinde halletmiş olduk. Şu anda dört tane kurs açılıyor ama kesinlikle bizim istediğimiz rakam bu değil ve çok düşük seviyedeyiz. Bize iş için gelen insanlara ‘ ne iş yaparsın ‘ diye sorduğumuzda genellikle mesleğinin olmadığını söylüyorlar. İş arayan insanlarımızın muhakkak bir meslek dalında uzmanlaşması lazım. İnsanın elinde her kapıyı açabilecek bir zanaatının olması lazım “ dedi.

Bu yıl içerisinde değişik iş kollarında bine yakın insanı istihdam etmeyi hedeflediklerini belirten Vali Sezer “ İlimizde savunma sanayi ile ilgili çok büyük yatırımlar var. Silah OSB’de bir fabrika üretime geçti, üç fabrikanın inşaatı halen devam ediyor. ROKETSAN bu sene çalışmalara başladı. Arkadaşlarımızla çalışıyoruz; atıl durumda olan fabrikalarımız var, binalarımız var. Buralarda istihdam oluşturacak çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki hafta 150 kişi istihdam edecek bir tekstil atölyesinin açılışını yapacağız. Aynı şekilde dört tane daha fabrikayı açmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda üç dört ay içerisinde 500 tane ilave işçi istihdamı oluşturmayı hedefliyoruz “ şeklinde konuştu.

Kırıkkale’nin imkânları geniş ve potansiyeli olan bir il olduğunu vurgulayan Vali Sezer, kursiyerlere de tavsiyelerde bulunarak kurslardan en iyi şekilde yararlanmalarını istedi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ersan Aslan’da konuşmasında, “ Üniversite hem eğitim, hem araştırma çalışmalarının yanı sıra sosyal olarak da şehrimize ve ülkemize katkıları sürdürmekte. Bugün yapacağımız meslek edindirme kursu imza töreni ile atölyelerimizde, laboratuvarlarımızda gençlerimize yeteneklerini geliştirme eğitimi verilecek. Üniversitemizde geleceğin mesleklerine yönelik olarak açılacak olan eğitimler de, gençlerimizin ilgi alanında olacak “ dedi.

Geçen yıl 60 öğretim elemanı ile 15 farklı kurs düzenlediklerini belirten Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Ertuğrul Çam, bu yıl ilk defa İŞKUR ile birinci etap olarak düşündükleri meslek edindirme kurslarını açtıklarını söyledi.

İŞKUR İl Müdürü Yasin Tekin ise ilerleyen dönemlerde özellikle geleceğin meslekleri denilen iş kollarında da mesleki eğitim kursları düzenleyeceklerini, yine sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan mesleklerde yıl içerisinde kurslar açmayı planladıklarını kaydetti. Üniversitedeki program, Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Ertuğrul Çam ile İŞKUR İl Müdürü Yasin Tekin’in protokolü imzalamasının ardından sona erdi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!