İstediğiniz Gülüşe Sahip Olun: Gülüş Tasarımı
Gündem 71 Editörü • 17 Şubat 2023 23:10
İstediğiniz Gülüşe Sahip Olun: Gülüş Tasarımı

Gülmek, sevinç duygusunu ifade etmenin en doğal yollarından biridir. Ağız problemleri, diş problemleri, çene yapısı bozuklukları veya asimetrik yüz hatları gibi şikayetleri bulunanlar ise gülme eylemi sırasında estetik görünmediklerini düşünerek gülmekten kaçınmakta veya gülüşlerini saklamaya çalışmaktadır. Tıbbi tedavi ve uygulama seçenekleri, insanların problem olarak gördükleri kusurların ortadan kaldırılarak ideal gülüşün kazandırılmasını sağlamaktadır. Son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri olan gülüş tasarımı, bu uygulamaların başında gelmektedir. Estetik bir gülüşe sahip olarak doya sıya gülmek ister miydiniz? Cevabınız evet ise gülüş tasarımı ile siz de istediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Mükemmel Gülüş Nedir?

Gülüş, insanların duygularını ifade etmek için kullandıkları son derece doğal bir yoldur. Kişinin ruh halini ifade eden ve hatta bu eylem ile “iyileşmeye” olanak sağlayan gülüşün estetik bir bütünlük içerisinde olması istenmektedir. Mükemmel gülüş olarak tabir edilen gülüş şekli, ağız ve diş yapısının uyum içerisinde olmasıdır. Her birey genetik, yaşlanma, çevresel koşul ve yaşam tarzından dolayı ne yazık ki mükemmel gülüşe sahip olamayabilir. Gülüş tasarımı kişinin ağız, diş, dudak ve yüz hatları dikkate alınarak tasarlanmakla birlikte özelleştirilebilir olması nedeniyle her kişiye uygulanabilmektedir.

Gülüş tasarımı kişiye özel olarak tasarlandığından bu süreçte kişi ile uzman doktorun fikir birliğine ulaşması son derece önemlidir. Üst dişlerin ön plana çıkarılması, diş beyazlığının sağlanması, dudakların dişler ile uyumlu olması, dişetlerinin sağlıklı olması, dişlerin düz bir sırayla dizilmesi gibi faktörler bu süreçte en dikkat edilenlerdir. Bu sayede mükemmel gülüşe ulaşılmaktadır.

Parlak ve sağlıklı dişler ilgi çekicidir. Estetik bir görünüme katkı sunduklarında ise kişinin özgüvenini yükseltmekte ve kendisiyle barışık olmasını sağlamaktadır. Mükemmel gülüşe sahip olan kişilerin iş, okul ve sosyal hayatlarında daha aktif olmaktadır.

Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her bireyin yüz görünümünü etkileyen detaylar farklıdır. Yaşlanmanın etkisi ile olgunlaşan kişinin yüz hatları da etkilenmektedir. Uzman doktor, memnuniyetin sağlanabilmesi için muayene öncesinde hasta ile görüşerek şikayetlerini dinlemektedir. Hastanın şikayetleri ve kapsamlı muayenenin ardından ideal gülüş tasarımını oluşturmak için tedavi planı hazırlanmaktadır. Gülüş tasarımının hastanın yüz şekli ve hatlarına uygun olması için diş dizilimi, diş sağlığı, dişeti özellikleri, dişlerin boy uzunluğu, dudak yapısı gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Hasta, dudak dolgusu gibi ek estetik uygulamalar yaptırmak istiyorsa tedavi planı şekillendirilebilir.

Tasarımın istenen düzeyde olması ve estetik bir görünüme katkı sağlaması için dişlerin dudak gibi yüz unsurları ile bir bütünlük içerisinde olması gerekmektedir. Diş yapısı ve yüz şeklinin ahenk içerisinde olması durumunda tasarımın başarıyla uygulandığı ifade edilmektedir.

Gülüş tasarımı, yüz şekli ile bağlantılıdır. Ayrıca cinsiyet de tasarımı etkileyen faktörler arasındadır. Tasarım sırasında erkeklerin diş yapısının köşeli, kadınların ise daha oval şekilde tasarlanması gerekir.

Gülüş Tasarımında Neler Yapılır?

Gülüş tasarımı, estetik görüntü kaygısının ortadan kaldırılması ve dişlerin yüz hatları ile uyum içerisinde olması amacıyla uygulanmaktadır. Her bireyin istek ve ihtiyaçları değiştiğinden tedavi öncesinde hastanın istekleri dinlenmekte, ardından muayene edilerek ihtiyaçları belirlenmektedir. Dolayısıyla gülüş tasarımı uygulama adımları kişiden kişiye değişmektedir. Doktorunuz, tedavi planını hazırlarken yapılacak tüm adımları sizlerle paylaşacaktır.

Tıp dünyasında Hollywood gülüşü olarak da adlandırılan gülüş tasarımında ilk hedef, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan rahatsızlık ve kusurları ortadan kaldırmaktır. Diş lekeleri, diş sararmaları, diş taşı, dişteki yapısal bozukluklar, dişlerdeki şekil bozuklukları, orantısızlık gibi durumlar gülüş tasarımı ile tedavi edilebilmektedir.

Gülüş tasarımı planlanırken uygulamaya dahil edilen işlemler şu şekilde listelenebilmektedir:

·        Diş beyazlatma

·        Diş hizalanma bozukluklarının giderilmesi

·        Ön dişlerin istenen şekle ve pozisyona getirilmesi

·        Diş eti tedavisi

·        Diş eti ve dişlerin uyumunun sağlanması

·        Diş enfeksiyonu, çürük ve diğer rahatsızlıkların tedavisi

·        Dişlerin dudak kıvrımları ile uyumlu hale getirilmesi

·        Diş kaplama

Gülüşleri mükemmel hale kavuşturmak için diş ve diş etine yapılan müdahalelere ek olarak dudak dolgusu ve yüz gençleştirme gibi uygulamalar da yapılabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Kaç Seansta Tamamlanır?

Gülüş tasarımı, özelleştirilebilir bir uygulama olduğundan seans sayısı hakkında net bilgiler verilememektedir. Kişinin ağız ve diş sağlığının durumu, işlemlerin ilerleyişini doğrudan etkilemektedir. Eksik dişlerin tamamlanması, diş beyazlatma ve diş hizalama bozuklukların giderilmesi gibi uygulamalarda seans sayısı artabilmekte ve iyileşmenin sağlanabilmesi için seanslar arası zaman dilimi bırakmak gerekebilmektedir.

Gülüş tasarımı seans sayısı hakkında bilgi sahibi olabilmek için doktorun kapsamlı bir muayene gerçekleştirmesi ve hastanın istekleri ile hareket etmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından seans sayısı hakkında bilgiler verilebilmektedir. Doktorunuz tedavi planını hazırladıktan sonra süreç hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Gülüş Tasarımı İçin Hangi Doktora Başvurmalıyım?

Sağlık aramaları yaparken size en yakın doktorları bulmakta zorlanıyorsanız bu hizmet tam size göre! Online randevu platformu Medyland, sağlık araması yapan milyonlarca kişinin doktorlara, kliniklere ve hastanelere kolay şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Alanlarında uzman, en çok ziyaret edilen doktorları Medyland ile keşfedebilir, bilgilerine ulaşabilir, hastaların yorumlarını inceleyebilir ve kullanıcı dostu arayüzden yararlanarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.