Kalp Bloğu Nedir?
Gündem 71 Editörü • 15 Eylül 2020 22:17
Kalp Bloğu Nedir?

Kalp bloğu kalp atımlarını etkileyen bir bloklu ritimdir . Bu tür kalp blokları çocuklarda hafif veya ciddi olabilir. Hafif olan tipleri çocukta kalbin daha yavaş çalışmasına (bradikardi) veya bazı atımların atlanmasına (aritmi) neden olabilir. Daha ciddi olan tipleri ise kalbin durmasına neden olabilir. Acil tedavi edilmezse ciddi kalp blokları ölümcül olabilir.

Kalpte Blok Neden Olur?

Kalp atımlarını sağlayan elektriksel sinyallerin yavaşlaması veya durması ile bir çeşit kalp ritim bozukluğu olan kalp bloğu meydana gelir.

Nedenleri şunlardır:

  • Doğumsal Kalp Hastalığı
  • Neonatal Lupus
  • Kalp Ameliyatı
  • Kalp Hastalıkları

Kalp Bloğu Belirtisi Nedir?

kalp-blogu-nedir-002 Kalp Bloğu Nedir?

Belirtiler çocuğunuzdaki kalp bloğunun tipine bağlı olarak değişir. 3 tip kalp bloğu vardır:

Birinci Derece Kalp Bloğu: En hafif kalp bloğu tipidir. Genellikle çocuklarda herhangi bir belirtiye yol açmaz.

İkinci Derece Kalp Bloğu: Birinci dereceden daha ciddi bir durumdur. Mobitz tip 1 ve 2 olmak üzere 2 tipi vardır. İkinci derece kalp bloğu bulunan çocuklarda belirti görülebileceği gibi herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Belirtiler şunlardır: Bayılma, Baş dönmesi, Yorgun hissetme

Üçüncü Derece Kalp Bloğu: En ciddi kalp bloğu tipidir. İkinci dereceyle aynı belirtiler görülebilir, fakat çok daha şiddetlidir. Üçüncü derece kalp bloğu hayati tehlike oluşturabilir.

AV Blok İçin Test Yapılması Gerekir mi?

Evet. Aşağıdaki testlerden bir veya iki tanesinin yapılması gerekir:

Elektrokardiyografi (EKG): Kalbin elektriksel aktivitesi ölçmek için EKG çekimi ilk basmak tetkiktir.

Holter EKG: Çocuğa takılarak 1 veya 2 gün boyunca kalbin tüm elektriksel aktivitelerini kaydeden küçük, taşınabilir bir cihazdır.

AV Blok Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğunuzdaki kalp bloğu tipine ve belirtilere bağlı olarak değişir. Çoğunlukla birinci derece kap bloğu olan çocuklarda tedavi gerekmez. Fakat üçüncü derece kalp bloğu olan çocuklar ve ikinci derece kalp bloğu olanların bazısına pacemaker (kalp pili) takılması gerekir. Pacemaker kalbin yanında olacak şekilde cilt altına yerleştirilen bir cihazdır. Kalp atımlarını normale döndürmek için kalbe elektriksel sinyaller yollar.

Kaynak: Prof. Dr. Taner Yavuz