Karakeçili Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Uluslararası Kültür Şenliği Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 2 Eylül 2023 21:01
Karakeçili Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Uluslararası Kültür Şenliği Düzenlendi
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde 29. Karakeçili Ertuğrul Gazi’yi Anma Uluslararası Kültür Şenliği düzenlendi.

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde gerçekleştirilen 29. Karakeçili Ertuğrul Gazi’yi Anma Uluslararası Kültür Şenliği başladı. Oğuzların 2 kolundan biri olan Bozokların Kayı boyuna mensup Karakeçili aşiretinin torunları şenlikte bir araya geldi.

Kurulan kıl çadırlar, giyilen geleneksel kıyafetler ve sergilenen oyunlar ile Yörük kültürü tanıtıldı.

İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığına bağlı mehteran takımının seslendirdiği marşlar ile Çelik Kanatlar Timi tarafından gerçekleştirilen “üzüm salkımı” gösterisi ilgiyle izlendi.

Türklerin yüzyıllar öncesine dayanan at üzerinde ok atma kültürü ile Ertuğrul Gazi dönemindeki savaş sahnesi canlandırıldı. Etkinliğin devamında ise, öğrenciler tarafından okçuluk gösterileri yapıldı.

Şenlik boyunca düzenlenen etkinlikler büyük bir ilgi ile izlendi.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, fetih düşüncesi üzerine kurulu bir millet olduklarını belirterek, 16 devletin 17’ncisi ile beraber tek bir devlet olduğunu ifade etti.

Karakeçililerin ve Aziz Milletimizin ,hiçbir zaman, tarihin hiçbir anında işgal amaçlı yol almamış bir millet olduğunu ifade etti. Vali Makas; “Bir yerde Türk var ise gerisi teferruattır. Bunu herkes böyle bilsin. 16 Türk bayrağı ve 17. olan ulu sancağımız altında Yüce Milletimiz, hep ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’, insan ve vatandaş odaklılık üzerine devletler kurmuş. Bizim gönlümüze hayallerimize kimseler sınır çizemez. Bu 16 devlet, aslında 17. ile tek devlettir. DEVLET EBED MÜDDETTİR. Biz fetih kültürü üzerine kurulu bir milletiz. Bizler Batı gibi sömürücü ve işgal etmek için değil, hep almadan vermek için, kelimetullahı yaymak üzerine atımızla kıtalar yürümüşüz. Tarihteki hatalar tekerrür etmesin diye ‘Türk’üm’ demekten kimse çekince duymasın. Biz Türk oğlu Türk’üz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve onun yol arkadaşı Sayın Devlet Bahçeli Beyefendinin ve diğer büyüklerimizin hemhal olmasıyla ‘dünya 5’ten büyük’ diyebilen, özüne dönen ve o sömürü üzerine kurulu düzene ‘one minute’ çekebilen bir milletin evlatlarıyız.” diye konuştu.

Program sonrası yörük çadırlarını gezen Vali Mehmet Makas, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Barış Cücen, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!