Kendi İşinizi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Gündem 71 Editörü • 24 Ekim 2022 18:41
Kendi İşinizi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
image-2 Kendi İşinizi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Girişimcilik; çalışmaktan yılmamayı, saatlerce çalışmaya istekli olacak kadar tutkulu olmayı gerektirir. Eğer halihazırda bir işletmede tam zamanlı çalışıyor ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız bunun dikkatli finansal planlama gerektireceğini, birkaç aylık masrafları karşılayacak kadar para biriktirmiş olmayı gerektireceğini bilmelisiniz. Bu hazırlık, bir yandan işletme gelirinizi artırmaya çalışırken diğer yandan faturalarınızı ödemenize yardımcı olacaktır. Ancak eğer tam zamanlı çalışırken ek iş kurmayı planlıyorsanız bu, sabit bir gelirden vazgeçmeden çift gelir elde etmenize ve müşteri tabanınızı büyütmenize olanak tanıyacağı için daha makul olabilir.

●      Artan mobilite ve teknoloji çözümleri, çevrimiçi çalışmayı her zamankinden daha kolay hale getirdiğinden mekandan bağımsız çalışmayı düşünebilirsiniz. Süreçlerinizi otomatikleştirmek için gelişmiş yazılım ve uygulamalarla birlikte bulut tabanlı vps gibi teknoloji çözümleri kullanmak işinizi daha rahat yönetmenize neden olacaktır.
 

●      Kendi işinizin patronu olmak için bir iş planı hazırlamak, bir yapılacaklar listesiyle kontrollü ilerlemek serbest meslek sahibi olmaya geçişte arka arkaya uygun adımlar atmanıza, bilinçli kararlar almanıza ve zamanı iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.
 

●      Başkası için çalışmak yerine kendi işinizi kurmaya çalışırken potansiyelinizi tam olarak kullanabileceğiniz bir niş’e dayanmanız önerilir. Hobilerinizden mesleki deneyiminize kadar yaratıcılığınızı ortaya koyabilmeniz markalaşma yolunda özgün işlere imza atmanızı kolaylaştıracaktır.
 

●      İşinizi büyütmenizi sağlayacak pazarlama ve otomasyon araçları, eğitimler ve kanıtlanmış iş stratejileri ile yola çıkmak için uzun bir araştırma dönemine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca işi kurma sürecinde tükenmişliği önlemek ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini korumak için dikkatli olmak, güçlü bir iş ahlakına sahip olmak kadar önemlidir.
 

●      Eğitim ve webinar’lara ek olarak satış stratejileri, yönetim teknikleri, pazarlama yöntemleri gibi konularda uzman tavsiyesi almak, bazı şeyleri deneme yanılma yoluyla öğrenmekten daha kestirme bir çözümdür. Örneğin zorlu müşterilerle nazik bir şekilde nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek, şirketinizin itibarına zarar vermeden durumu yönetmenizi sağlayacaktır. Ya da mali durumunuzu kontrol altına almaya çalışırken farklı fatura türleri kullanma, vergiler gibi detaylarda bir muhasebecinin finansal rehberliğiyle yola çıkmanız önemlidir. Püf noktaları, üretkenliğinizi önemli ölçüde artırabileceğinden bilgilendirici, ilham verici tavsiyelere erişiminiz olduğundan emin olmalısınız.

Uzman Görüşü

image-1 Kendi İşinizi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sağlam planlarla ve yüksek çabayla yola çıkılsa bile, küçük bir işletmeyi yönetmek büyük kararlar almanızı ve bazen de zorluklarla karşılaşmanızı gerektirebilir. Yükseltmeye çalıştığınız kulenin sağlam temellere dayanması yeterli bilişim altyapısı olmadan mümkün değildir. Veritabanınız, web siteniz ve e-posta sisteminizin güçlü donanımlarla sağlanan hosting ve sunucu ortamlarıyla desteklenmesi başarınız, gelir akışınız, itibarınız açısından önemlidir. Turhost olarak en yeni teknolojilerle geliştirilmiş yüksek performans ve güvenlik odaklı vps, vds, bulut sunucu ve dedicated server çözümlerimizden yararlanmanızı ve kurduğunuz işte yüksek verimi yakalamanızı dileriz.