Kendinizi İfade Etmenin En İyi Yolu: Heykel ve Seramik Sanatı
Gündem 71 Editörü • 17 Kasım 2021 15:07
Kendinizi İfade Etmenin En İyi Yolu: Heykel ve Seramik Sanatı
Kırıkkale Haber

Günümüzde özellikle el becerisi gerektiren sanat dalları arasında heykel ve seramik yer alır. Heykel, çoğunlukla taş ve ahşap malzemelerin yontulması yoluyla yapılır. Bu noktada ise alçı ve kil gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda bakır, tunç, kurşun gibi metaller kalıba dökülerek de heykel yapılabilir. 

Heykel yapımında büst, tors, fölyef gibi türler bulunur. Uygulayacağınız tekniğe ve yapacağınız heykel türüne göre malzeme seçiminde bulunabilirsiniz. Bu noktada Crafist sitesine göz atarak, kalıp malzemesi, zımpara, boya gibi heykel alanında kullanabileceğiniz ekipmanları edinebilirsiniz. 

Seramik sanatında ise sıklıkla çamur kullanılır. Bu çamur türü, kuvars, feldspat ve kil gibi doğada yer alan maddelerin belirli oranlarda karıştırılması yoluyla elde edilir. Daha sonra bu maddeler hamur haline getirilerek preslenir ve belli derecelerde ısıtılır. Gerek seramik gerekse heykel sanatı için gerekli malzemeleri Crafist sitesinden satın alabilirsiniz. 

Heykel ve Seramik Sanatı İçin En Kaliteli Malzemeler 

Heykel ve seramik, kişilerin duygu ve düşünceleri yoluyla şekillenen ve el becerisi gerektiren sanat dalları arasında yer alır. Bu gibi sanat dallarını icra etmek için ise çeşitli malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu noktada ise Crafist devreye girer. Boya, pigmen, rötuş kalemi, kalıp, sır, çamur çeşitleri gibi gerekli tüm malzemeleri Crafist web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. 

Seramik hem hobi olarak hem de profesyonel olarak yapılan bir sanat dalıdır. Bu nedenle farklı şehirlerdeki çeşitli üniversitelerde seramik bölümleri mevcuttur. Ayrıca genellikle güzel sanatlar kategorisinde yer alan seramiğin tarihi de oldukça eskilere dayanır. 

Günümüzde ise seramik alanında klasik Türk formlarının dışında pek çok modern yoruma da yer verilir. Seramik dalında ister profesyonel isterseniz de amatör olun, ihtiyacınız olan ürünleri Crafist sitesinden temin edebilirsiniz. 

Stoneware ve Porselen Seramik Çamurları için Crafist’de Geniş Ürün Seçenekleri

Hammaddesi kil olan seramik, el ya da tornayla biçimlendirilmiş ve fırınlanmış objeler oluşturmanızı sağlar. Bu noktada uygulayacağınız teknik doğrultusunda malzeme seçimi yapabilirsiniz. Genellikle seramik sanatında porselen ve stoneware çamurlar kullanılır. Bu noktada Crafist sitesinden Laguna Clay ve Seramik Çamuru gibi ünlü markaların çamur çeşitlerini inceleyebilirsiniz. 

Hem seramik alanında hem de heykel çalışmalarında sıklıkla tercih edilen stoneware çamur, el ve tornayla kolaylıkla biçimlendirilebilir. Aynı zamanda bu üründen en verimli sonucu almak için kendi fırın rejiminiz ve fırın atmosferinizde deneme yapabilirsiniz. Genel olarak ise heykel ve seramik sektörü için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri Crafist sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.