KEP
Gündem 71 Editörü • 22 Kasım 2023 17:15
KEP

Günümüzde birçok alanda elektronik hizmetlerden yararlanılır. Bu hizmetlerden biri de kayıtlı elektronik posta hizmeti olarak da bilinen kısa adıyla KEP sistemidir. KEP, elektronik bir alanda iletilerin alınmasını ve gönderilmesini sağlayan sistemdir. Aynı zamanda hukuksal bir delil özelliğinde olması onu diğer kurumsal ya da standart e-postalardan ayırır. 

KEP sisteminde hem gönderici olan tarafın hem de alıcı olan tarafın kimlikleri doğru ve net bir şekilde bellidir. Aynı zamanda gönderilen iletilerde zaman ya da içerik gibi önemli faktörlerde daha sonra değişiklik yapılamadığı için hukuksal açıdan da delil olarak kabul edilebilir.

Ülkemizde 13.01.2011 tarihinden itibaren kullanılan KEP ile gönderilen veya alınan bilgiler 20 yıl boyunca değiştirilemez bir durumda korunmaya alınır. Herhangi bir sebepten yaşanan sorunlarda kolaylıkla delil olarak kullanılabilir ve hukuksal dayanağı vardır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, KEP ile ilgili olan tüm düzenleme ve kurallara yönelik yetkilendirilen kurumdur. Her geçen gün KEP kullanıcı sayısı artmaktadır.

KEP Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ciddi anlamda kolaylık sağlamasının yanı sıra oldukça pratik ve güvenli de olması KEP kullanımının giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır. Birçok alanda başarılı ve güvenilir hizmet sunduğu için de yaygınlaşmaya devam etmektedir. KEP’in oldukça fazla kullanım alanı vardır. Bunlardan en yaygın olanları:

 • Bildirim
 • Dilekçe
 • Teklif
 • Bordro
 • İhbar
 • Fatura
 • Beyannameler
 • İhale
 • Hesap özeti
 • Talimat
 • İhtar

KEP’in en çok kullanıldığı alanlardandır. Örneğin bir ihaleye katılmak istediğinizde ya da bir faturanın iptal olmasını bildirmek istediğinizde güvenilir ve kolay bir şekilde bunu KEP adresleri ile yapılabilmektedir. 

Gönderilerin iletilerin değiştirilmemesini garanti altına alan ve 20 yıl boyunca da koruyan KEP, yasal olarak sahip olduğu geçerlilikle de son derece önem teşkil eder. Dolayısıyla her geçen gün KEP adresi kullanan ve bu sayede işlerini artık elektronik ortamda resmiyete döken son derece fazla kişi vardır.

KEP Adresi Nasıl Alınır? Zorunlu Mu?

KEP adresi almak da tıpkı kullanmak gibi son derece kolaydır. Yapılması gereken yalnızca ön başvuru formunu doldurmak ve ardından gereken evrakları hazırlamaktır. Kimlik, pasaport, ehliyet gibi fotoğraflı resmi belgelerden biri ile şahsi olarak başvurunun tamamlanması gerekir. Daha sonra başvuru incelenir ve herhangi bir problem çıkmaması durumunda KEP adresiniz hazır olur. Ortalama olarak 3 gün içerisinde KEP adresi alınmış olur.

Kullanıcılardan en çok gelen sorulardan biri de KEP adresinin zorunlu olup olmadığıdır. E-ticaret yapan tüm firmalar, şahıs şirketi olsa dahi KEP adresi almak zorundadır. Bu sayede iş yaptıkları kurum ve firmalarla da KEP üzerinden yazışarak resmi bir kayda almış olurlar. E-ticaret yapmayan firmaların ise alma zorunluluğu yoktur.

KEP Adresine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce KEP, elektronik olduğu için her zaman daha hızlı ve daha güvenilir hizmet sağlar. Bu da işlerin daha kısa sürede çözülmesi, daha çabuk sonuca bağlanması gibi konularda avantaj elde edilmesini sağlar. KEP elektronik bir ortamda olduğu için denetleme kolaylığı sağlar. Aynı zamanda iletilen ileti ve mesajlar, iletildikten sonra değiştirilemez. Bu da hukuki olarak delil niteliği taşımasını sağlar. Dolayısıyla iki taraf arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda yardımcı olur. 

KEP kullanarak normalde daha fazla zaman alacak aynı zamanda da manevi açısından yoracak birçok işlem, daha kısa sürede yapılır. Üstelik resmi olarak geçerliliğinin olması da büyük avantaj sağlar. Hiçbir normal posta, bu şekilde önemli ve resmi özellik içermez.