Kıble Nasıl Bulunur
Gündem 71 Editörü • 26 Şubat 2024 10:38
Kıble Nasıl Bulunur

Kıble yönünü hızlı ve kolay bir şekilde nasıl bulunacağını biliyor musunuz? Kıbleyi bulmak için hangi pratik yöntemlerden yararlanabiliriz? Bu yazımızda kıble yönünü nasıl bulacağımıza dair ipuçları verilecektir.

Bilindiği üzere namazın önemli şartlarından biri de namazı kıble istikametine doğru kılmaktır. Çünkü namazın farzlarından biri de kıbleye yönelmektir. Namazın kıble cihetine doğru kılınması, namazın geçerliliği ve sıhhati açısından pek önemlidir. Bunun için Mekke’deki Kâbe’ye doğru yönelmek şarttır. Kıble yönünü bulmak için birçok yöntem vardır, ancak pratik ve doğru sonuç veren bazılarını ele almak istiyoruz.

Genellikle kıble yönünü bulmak için etrafımızdaki insanlara sorarak araştırmalarımıza başlarız. Yanı sıra çevrimizde cami veya mescit olup olmadığını öğrenmeye çalışırız. Camileri referans alarak kıble yönümüzü tayine çalışırız. Ancak en doğru sonuca ulaşmak için şu yöntemlerden birini kullanmanızı öneriyoruz:

İkinci olarak, pusula kullanabilirsiniz. Yön tayininde kullanılan pusulalar, doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak pusula ile kıble bulmada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Manyetik alanlardan uzakta ölçüm yapmak, bulunduğunuz yerin kıble açısını bilmek ve kıble sapma açısına dikkat etmek gereklidir. Bulunduğunuz yerin kıble derecesini biliyorsanız, pusulayı yere paralel tutarak ölçüme başlayabilirsiniz. Pusula için kıble derecesini bilmiyorsanız size tavsiyemiz global bir servis olan اتجاه القبلة ile bu sorunu çözmenizdir. اتجاه القبلة kıble bulma servisine giriş yapmadan evvel muhakkak cep telefonunuzun konum özelliğini etkinleştirin. اتجاه القبلة servisine giriş yapar yapmaz bulunduğunuz yer online haritada işaretlenecek ve altta pusula için kıble dereceniz size sunulacaktır. Bu bilgiyi de verdikten sonra, manyetik alan oluşturan unsurlardan uzakta pusulayı yere paralel tutacağımızı belirtmiştik. Pusulanın renkli iğnesi ile pusula çerçevesindeki N çakışana kadar pusulayı çevirin. Çakıştıktan sonra biraz önce öğrendiğiniz kıble derecesini N’den itibaren saat yönünde bulun. Pusula kıble derecesinin gösterdiği o yön sizin kıble yönünüz olacaktır.

Üçüncü olarak, internetten kıble yönünü bulabilirsiniz. Google Maps gibi uygulamalar veya özel olarak tasarlanmış web siteleri sayesinde bulunduğunuz yerin kıble yönünü kolayca öğrenebilirsiniz. Özellikle https://www.al-qibla.net gibi online kıble bulma servisleri kıble yönünü güvenli ve hızlı şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır. İnternetten kıble yönünüzü hızlı, pratik ve güvenilir şekilde bu yolla öğrenebilirsiniz.