‘Kilit Kavşak’ Kırıkkale’de Narkotik Denetimi
Gündem 71 Editörü • 13 Ekim 2022 20:00
‘Kilit Kavşak’ Kırıkkale’de Narkotik Denetimi

Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 43 ilin kesiştiği ve aynı zamanda “Kilit Kavşak” olarak da belirtilen kontrol noktasında “Narkotik” denetimi gerçekleştirdi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, 43 ilin kesiştiği kontrol noktasının Başkent Ankara ve bölge için önemli bir güzergah olduğunu belirterek, yapılan kontrollerde aranan 3 bin 577 şahsın yakalandığını söyledi.

Ekipler, güzergahtan geçen araçları bir bir durdurularak sürücü ve yolcular sorgulandı, araçlarında da evrakları kontrol edildi.

Ekipler, narkotik köpeği ” Adam” ile araçların içi, bagaj ve motor bölümünde uyuşturucu madde araması yaptı. Sürücü ve yolculara ayrıca KADES, UYUMA gibi uygulamalar hakkında da bilgiler verilerek broşürler dağıtıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu da kontrol noktasına gelerek buradaki görevlilerden bilgi aldı.

Tekbıyıkoğlu, güzergahın bölge için büyük önem taşıdığını belirterek 9 aylık sonuçlara göre, güzergahta 1 milyon 230 bin sorgulama yapıldığını, 161 bin araç kontrolü ve yine 3 bin 577 aranan kişinin yakalandığını belirtti.

Öte yandan Tekbıyıkoğlu, 3 bin 96 kadına rehberlik edilerek 2 bin 100 “UYUMA” uygulaması tanıtımı yapıldığını ve telefonlarına kurulum gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Tekbıyıkoğlu denetim sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kontrol noktası hakkında bilgiler veren Tekbıyıkoğlu burada yaptığı konuşmada, “Aslında bu nokta ekranları başında izleyenler için tanıdık bir nokta. Genelde bayram trafiği öncesi trafik uygulamalarımız sırasında yayına bağlandığımız noktalardan biri de bu nokta. Buradaki güvenliği önemli görüyoruz. Sadece Kırıkkale ilinin güvenliği değil, bölgemizin güvenliği için de çok önemli noktada bulunmaktayız.” dedi.

Güzergahtan geçenlere yönelik kolluk kuvvetlerince denetimlerin aralıksız devam ettiğini hatırlatan Tekbıyıkoğlu, şunları söyledi.

“Emniyet ve jandarmamız tarafından yol üzerinde karşılıklı olarak kontrol noktaları tesis edilmiş durumda ve kişilerle araçlar incelenerek sorgulamaları yapılmaktadır. Şuana kadar 9 aylık süre içinde yaklaşık 1 milyon 230 bin sorgulama yapıldı. Yaklaşık 161 bin araç kontrolü yapıldı. 3 bin 577 aranan şahıs jandarmamız ve emniyetimizce bu uygulama noktasında ele geçirilmiş durumda. İçişleri Bakanlığımızın önemli uygulamaları var. Burada otobüsleri, araçları durdurduğumuz zaman emniyetimiz ve asayişimiz önemli uygulamaları, önemli yazılımları da vatandaşımıza tanıtma fırsatı elde ediyoruz. KADES uygulaması çok önemli bir uygulama. Bu noktada yaptığımız rehberlik çalışmalarında 3 bin 96 kadınımıza rehberlik hizmeti verilmiş ve telefonlarına kendileri tarafından indirilmiştir. Bununla beraber 2 bin 100 adet de “UYUMA” uygulaması vatandaşımıza rehberlik edilerek tanıtılmış ve cep telefonlarına indirilmeleri sağlanmıştır.”

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!