Kirada Zorunlu Arabuluculuk Dönemi Başladı
Gündem 71 Editörü • 4 Eylül 2023 00:59
Kirada Zorunlu Arabuluculuk Dönemi Başladı

Kırıkkale Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ramazan Almaz kirada zorunlu arabuluculuk dönemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Konu ile ilgili Almaz yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

ramazan-almaz-kirikkale Kirada Zorunlu Arabuluculuk Dönemi Başladı

Ev sahipleri de kiracılar da mahkemeden önce arabuluculara gitmek zorunda.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kira, kat mülkiyeti, ortaklığın giderilmesi ve komşuluk uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının bugün başladığını, “Bugün itibarıyla 494 başvuru olduğunu, Kira uyuşmazlıklarından kaynaklanan 438 başvurunun arabuluculuğa gittiğini, Ortaklığın giderilmesi ve uyuşmazlıklardan kaynaklı 19, Kat mülkiyeti uyuşmazlıklarından kaynaklı 32 başvuru, Komşuluk hukukundan doğan uyuşmazlık 4 başvuru olduğunu söyledi.

Başvurular sonrası arabulucuların tarafları hızlı bir şekilde toplantıya davet edeceğini ve uzlaştırmaya çalışacağını belirten Tunç, “Arabulucu zemini hazırlayacak, onlara bir çözüm önerisi sunmayacak. Onlar kendi çözümlerini kendileri bulacaklar. Kendileri birbirlerine ne istediklerini söyleyecekler ve üç haftada bunu bitirecekler, bir hafta ilave süre, 4 haftada.” diye konuştu. Tunç, arabuluculuk görüşmeleri sonucu anlaşma sağlanamazsa dava açılabileceğini ifade etti

Ev sahipleriyle kiracılar arasında yaşanan uyuşmazlıklarla ilgili arabuluculuk dönemi 01.09.2023 itibarıyla başladı. İş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı olan arabuluculuk sistemine, yeni adli yılın başladığı 1 Eylül’den itibaren uygulanmak üzere kira, kat mülkiyeti, komşuluk hukuku ve ortaklığın giderilmesi davaları da eklendi.

Söz konusu tarihten itibaren “Gayrimenkulde arabuluculuk şartı resmen başlamış oldu. Bu şart dava açmadan önce arabulucuya tarafların herhangi birinin başvurmuş olması, dava açmadan önce bir şart haline getirildi.

Konu sadece kira kapsamında değil, özellikle kira ilişkisi dışında malların, gayrimenkullerin paylaştırılması, yönetim planı veya kat mülkiyeti kanunu gibi tarafların kanun çerçevesinde yaşadıkları anlaşmazlıklar, ortaklığın giderilmesi ve komşuluktan kaynaklanan uyuşmazlıkları bu kapsamda değerlendirebilir.

Tarafların az olduğu işlemlerde arabuluculuk süreci 4 haftada bitebilir. Özellikle ortaklığın giderilmesi gibi tarafların çok olduğu yerlerde tebligat ve benzeri prosedürler çok uzun olduğundan, tarafların tespitinin mahkemece vakit aldığı için arabuluculuk süreci 1 aylık sürenin çok daha üzerine çıkabilecektir.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!