Kırıkkale 112, Hızıyla Göz Dolduruyor
Gündem 71 Editörü • 6 Aralık 2023 23:06
Kırıkkale 112, Hızıyla Göz Dolduruyor

Kırıkkale 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği ekipleri, vakaya ulaşma süresiyle adeta parmak ısırtıyor.

Ekiplerin vakalara ulaşım oranı 2023 yılı içerisinde yüzde 96’ya çıkarak, acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan insanlara ortalama 10 dakikada ulaştı.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş “1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” ile ilgili açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi;

murat-agirtas-kirikkale-scaled Kırıkkale 112, Hızıyla Göz Dolduruyor

Ülkemizde her yıl 1-7 Aralık tarihleri Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmaktadır. Acil Sağlık Hizmetleri yurdumuzun dört bir yanını saran, en ücra noktalara ulaşabilen kesintisiz sağlık hizmetini vatandaşlara ulaştırmayı hedef almaktadır.

Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; doğal afetler ve kazalarda oluşan yaralanmalarda, acil hastalık durumlarında en hızlı ve en doğru müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlık riskinin en aza düşürülmesidir.

İlimizde Acil Sağlık hizmetlerinin sunumunda hasta ve yaralılara her türlü coğrafi ve iklim şartlarında ulaşabilmek amacıyla bünyemizde; 19 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 30 adet tam donanımlı acil yardım ambulansı, zorlu arazi ve kış şartlarında kullanılmak üzere 1 adet kar paletli ambulans, 1 adet dört sedyeli ambulans, 1 adet obez ambulans, 2 adet motosiklet ambulans, 2 adet UMKE aracı ve 1 adet acil müdahale ünite aracı ile beraber 380 acil sağlık hizmetleri personeli ve 128 UMKE gönüllüsü bulunmaktadır.

Acil yardım talebinde bulunan kişilerin, hastanın konumuna dair adres bilgisini doğru vermesi, trafikteki diğer sürücülerin, ambulansa ait siren sesi duyduğunda veya tepe lambası yanarken gördüğünde, ambulansa yol vermesi hastaya ulaşım süresinin kısaltılması açısından hayati derecede önem taşımaktadır.

İlimizde acil yardım taleplerine kent merkezinde ilk 10 dakikada, kırsal yerleşim yerlerinde ilk 30 dakikada ulaşım oranımız 2023 yılı içerisinde yüzde 96’ya ulaşmıştır. İlimiz Acil sağlık hizmetlerinin verimliliğini ve kalitesini artırmak adına lojistik altyapımızı sürekli güçlendirmekte, personelimizin bilgi ve becerisini artırmak adına hizmet içi eğitimlerimiz aralıksız devam etmektedir.

Acil sağlık hizmetlerinin her anında, en önemli ve en hassas noktalarında daima göreve hazır olarak bulunan, vazgeçilmez temel taşı olan acil sağlık hizmetleri personellerimize şükranlarımı sunuyor; bu vesile ile 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutluyorum.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!