Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu
Gündem 71 Editörü • 3 Eylül 2022 20:12
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunda merakla beklenen soruları cevapladı.

‘Yahşihan’da ki su kesintisi’, ‘şehre kurulan EDS’ gibi başlıklı konularda hem basın mensuplarını hem de vatandaşları bilgilendiren Saygılı, Yahşihan’daki su kesintisi ile ilgili örnek göstererek, ‘Bir evin birinci katına su gelmeden ikinci katına su gider mi? Şehrin ana hattından gelen su önce Yahşihan’a sonra Kırıkkale’ye veriliyor. Yahşihan’da yapılan alt yapı çalışmalarında zaten yukarda olan depolarını biraz daha yukarıya taşıdılar. Bu tamamen onlarla ilgili. Bizim suyu kesme gibi bir durum söz konusu dahi olamaz. Yeni yaptıkları alt yapı sistemine bir adet pompa takmaları ile sorun kökten çözülmüş olacaktır’ dedi.

‘BU AÇIKLAMAYI YAPMAYA MECBUR KALDIM’

Düzenlediği basın toplantısın da kamuoyunda ki soruları cevaplayan Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, hazırlanan slayt sunumu ile Yahşihan da yaşanan su sıkıntısının neden kaynaklandığını ve olması gerekenin ne olduğunu tek tek anlattı. Kırıkkale de alt yapı çalışmalarına başladıklarını devasa vanalar ile yenileme çalışmalarını şehre hissettirmeden gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başkan Saygılı, Yahşihan da yaşanan su sıkıntısı ile ilgili olarak alan dağından iki ana boru ile şehrimize gelen suyun ilk önce Yahşihan’ın aldığını sonra Kırıkkale’ye geldiğini üstüne bastırarak ifade etti. Bu açıklamayı yapmakta mecbur kaldığını belirten Başkan Saygılı, ‘Önce Yahşihan’ın aldığı su, nasıl olur da Kırıkkale’ye önce gelir. Bizim sorduğumuz soru bu’ dedi.

‘PROBLEMİ ÇÖZÜN’ DEDİK

Geçtiğimiz aylarda Yahşihan da bir alt yapı çalışması olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Yüksek bir kesime yapılan bir depo var. Biz önceden Yahşihan ‘a suyu biraz kısın da biz de su alabilelim derdik. Ancak bu çalışmadan sonra artık bu olay kalktı ve olay bize döndü. Biz her şeyi göz alarak Yahşihan’a su verebilmek adına bir büyük pompamızı dahi kapattık. Onlara su gitsin diye. Sonra ne oldu oradaki basınçtan dolayı pompa patladı. Biz diyoruz ki orta da bir problem var bu sorunu çözün. Defalarca söyledik. Yeni yaptıkları sistemde onların depoya su çıkması için 10-11 bar gerekiyor. Bura da onun oluşması mümkün değil. Buraya ya motopomp koyun ya da sert gelen suyu dirseklerle yumuşatın. Yeşil Vadi Su Birliği Başkanı olarak diyorum ki çözümünüz neyse onu yapalım. Kırıkkale’deki su patlakları ile bunun ne ilgisi var bunu size soruyorum’ diye konuştu.

‘SUYU ÖNCE YAHŞİHAN SONRA BİZ ALIYORUZ’

Bu algı yönetimi ile hiçbir yere varılamayacağını belirten Başkan Saygılı, ‘İnşallah Yahşihan Belediyemiz, bu sorunları çözerek, motopomp koyarak ya da hattaki düzenlemeleri yaparak bu sorunu aşar. Bizden ne istiyor ise biz Kırıkkale Belediyesi olarak her şeye hazırız. Bir kez daha üzerine basarak söylüyorum. Suyu önce Yahşihan alıyor sonra bize geliyor. Bunu lütfen herkes aklına yerleştirsin’ dedi. 

‘BİZ HERHANGİ BİR SUÇ İCAT ETMEDİK’

EDS ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, ‘Elektronik Denetim Sistemi ihalesi yaptık. Bu ihaleyi Aselsan kazandı. Dedik ki bunun yanına bizim birkaç işimiz daha var. Onları da yapın dedik. Geliri daha belli olmayan ne zaman ne kadar kazanacağı belli olmayan bir işin parasının karşılığı olarak şehrimize, biz uğraşsak belki yıllarca yapamayacağımız işleri yaptırdık. Kim kazandı? Şehrimiz kazandı. Kırıkkale Belediyesinden beş kuruş para çıkmadı. Bundan niye rahatsız olunur? Arkadaşlar diyor ki yav ceza yazılacak. Bakın birisi Kayseri yolumuz. İkincisi de Üst çevre yolumuz. Yani Karadeniz yolumuz. İki se 82 artı 10 yani 90. Türkiye de 82 bur da 90. Bu iki noktada sadece hız kontrolü yapılıyor. Şehir içinde sadece kırmızı ışık ihlaline ceza yazılacak. Bir arkadaşımız bana dedi ki. Başkanım bunları bize maliyeti ne olacak. Kırmızı ışıkta geçecek misin dedim yok dedi. O zaman sana bir maliyeti yok dedim. Bu olay bu kadar basit. Kırmızı ışıkta geçmek zaten suç mu? Suç. Biz herhangi bir suç icat etmedik. Bu kendi güvenliğin için de geçerli. 

‘GÖZ YUMAN ALÇAKTIR. ŞEREFSİZDİR’

Başkan Saygılı, ‘Başka bir konuya geçecek olursak 650 milyon nerede diye bir şey var. Ne 650 ‘Milyonu o ne ? nerden çıktı? Ben bilmiyorum. Ne demek istediğini de anlamadım. Seçim yaklaştı diye iftiralar karalamalar falan olmuyor. Yakışmıyor. Okuma yok araştırma yok. Bu insanlar şehrin yönetimine talip oluyor. Eleştirin açığız. Ama lütfen bilgi sahibi değilseniz konuşmayın. Net bir şekilde söylüyorum. Devletin tüyü yetmemiş yetimin hakkına zerre miktarda göz yuman alçaktır. Şerefsizdir. Lütfen memleketimiz için uğraşalım. Algı ile siyaset yapılmaz. Daha önce yapmadım. Şimdi de yapmadım yapmayacağım. Bunlar yanlış şeyler’ dedi. 

‘OTOBÜSLER İÇİN TERMİNAL YAPILIYOR’

Belediye otobüsleri ile ilgili soruları da cevaplayan Başkan Saygılı, ‘Şuan eski tedaşın olduğu binayı da aldık Belediye olarak. Orayı yıktık biliyorsunuz. Bir ihale yapıldı. Alan firmanın sözü 90 gün içerisinde terminali yapacağını söyledi. İnşallah ondan sonra da otobüslerimiz çalışmaya başlayacak’ dedi. 

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!