Kırıkkale Belediyesi’nden Son Zamanlarda Yaşanan Su Kesintileri İle İlgili Duyuru
Gündem 71 Editörü • 9 Ağustos 2023 12:31
Kırıkkale Belediyesi’nden Son Zamanlarda Yaşanan Su Kesintileri İle İlgili Duyuru

Kırıkkale Belediyesi son zamanlarda yaşanan su kesintileri ile ilgili duyuru yayınlandı.

Konu ile ilgili Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi;

Son günlerde şehrimizde günlük tüketilen su, Kızılırmak’tan temin edilip tesiste arıtılmak suretiyle şehir şebekesine verilen suyun yaklaşık üç katı seviyesine ulaşmıştır.

Tam kapasite çalışan Yeşil Vadi Su Birliğine ait arıtma tesisi geçtiğimiz Temmuz ayında 2 milyon 529 bin metre küp su üreterek birlik üyelerinin kullanımına sunmuştur.

Ancak arıtılmış suyumuz evlerimizde kullanılmanın yanı sıra son aylarda vahşi sulama olarak tabir edilen bahçe sulamasında da aşırı şekilde kullanılmakta. Özellikle mevsim normalleri üstünde seyir eden hava sıcaklığı nedeniyle de bahçe sulamasında yaşanan artış, tüketimin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kısaca günlük arıtılmak suretiyle insani ihtiyaçların karşılanması için üretilen su, tüketilen suyun amaç dışı kullanılması nedeniyle ihtiyacı karşılayamamaktadır.

Bu nedenle de şehrimizin bazı bölgelerinde basınç düşüklüğü veya depolarda suyun yeteri seviyeye ulaşmaması nedeniyle bölgesel su kesintisi yaşanmaktadır.

Kesintisiz su üretimi için takviye pompa ile Yeşil Vadi Su Birliğine ait tesis güçlendirilmiş ve işletme koşulları iyileştirilmeye giderilmiş olup kesintisiz su dağıtımına gayret sarf edilmektedir.

Vatandaşlarımızdan da özellikle bahçe sulamasına azami özen göstermeleri, yağmurlama yada damlama sistemi ile sulama yapmaları, bahçelerinde çeşmeleri gün boyunca açık bırakmamaya yaşanan kesintilerin önüne geçmek için özellikle dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!