Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Uyardı; Bu hastalık yok olmadı! Erken tedaviyle sakatlıkların önlenmesi amaçlanıyor
Gündem 71 Editörü • 22 Ocak 2024 19:16
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Uyardı; Bu hastalık yok olmadı! Erken tedaviyle sakatlıkların önlenmesi amaçlanıyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Her yıl Ocak ayının son Pazar günü ‘Dünya Lepra Günü’ olarak ilan edilmiş olan Lepra hastalığı hakkında bilgilendirme yaptı.

Konu ile ilgili Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Halk arasında Cüzzam adıyla da bilinen Lepra veya Hansen hastalığı, Mycobacterium leprae isimli bakterinin neden olduğu, başta deri ve sinir sistemini tutan, tedavi edilmediği taktirde şekil bozuklukları ve sakatlıklara yol açabilen bir hastalıktır.

Her yıl Ocak ayının son Pazar günü ‘Dünya Lepra Günü’ olarak ilan edilmiş ve toplumun lepra hastalarına karşı oluşan yanlış inançlarını ve bilgisizlikten kaynaklanan korkularını gidermek, lepra yayılımını önlemeye odaklı uygulamaları arttırmak ve erken tedaviye ulaşılmasının sağlanması ile hastalığa bağlı sakatlıkların önlenmesi amaçlanmaktadır.

Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre dünyada 174.087 lepra vakası bulunduğu bildirilmiştir. Günümüzde çoklu ilaç tedavisi ile lepra vaka sayısı önemli ölçüde azalmış olsa da açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının olumsuzluğu, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe gibi nedenlerle tamamen yok olmuş değildir.

Hastalık tedavi edilmemiş vakalar ile yakın ve uzun süreli temas sırasında damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Lepra mikrobu çok yavaş çoğalır, hastalık belirtileri mikrobu aldıktan ortalama 2-4 yıl sonra görülmeye başlar. Belirtilerin görülmesi bazen 25 yılı bulabilmektedir. Hastalarda; soluk renkte cilt döküntüleri, duyu kaybı, deriden kabarık lezyonların (nodüllerin) burun kökünde ve kulaklarda ortaya çıkması ile “aslan yüzü” görünümü olmaktadır.

Lepra, erken tanı konulduğunda tedavisi kesin olarak yapılabilen bir hastalıktır. Tedavide, Dünya Sağlık Teşkilatı’nın uyguladığı çok ilaçlı tedavi protokolü uygulanır ve tedavi ortalama 6 ile 12 ay sürmektedir. Ülkemizde lepra tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!