Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; ‘Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir’
Gündem 71 Editörü • 20 Şubat 2024 18:50
Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; ‘Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir’

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, “İstihdam Odaklı Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı’nda konuştu.

Aydın, çalıştayda katılımcıların alacağı kararlar doğrultusunda genç nüfusun daha girişimci ve yenilikçi olmalarına yönelik görüş ve öneriler üzerinde yoğun bir çalışma yürütüleceğini belirterek, amaçlarının gençleri ihtiyaç duyulan alanlarda yetirmek olduğunu söyledi.

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Şube Müdürlüğünce mesleki ve teknik Anadolu liselerine yönelik eğitim ve öğretim ile sektörlerle ilgili konuların gündeme getirileceği “İstihdam Odaklı Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayın” açılış programı düzenlendi.

Kırıkkale Öğretmenevinde saygı duruşu ve İsitikal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan çalıştayın açılışında konuşan, Millî Eğitim Müdürü Aydın, “Düzenlemiş olduğumuz çalıştay sayesinde şehrimizde bulunan başta Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisinin yanı sıra Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile diğer OSB’ler ve küçük sanayi sitelerinde açılması planlanan yeni organize sanayi bölgelerinin mesleki ve teknik eğitimle uyumu, işbirliklerinin artırılması, varsa sorunların tespiti ve çözüm önerileri getirilmesini amaçlamaktayız.” dedi.

Çalıştayda, genç nüfusun daha girişimci ve yenilikçi olmaları yönünde tüm detayları da ele alacaklarını hatırlatan Aydın, şunları söyledi:

“Nitelikli bir mesleki ve teknik eğitim için kurumlara ne tür sorumluluklar düşüyor? Sektörün bizden beklentileri nelerdir? Bizim de eğitim camiası olarak sektörden beklentilerimiz ne yöndedir gibi sorulara cevap arayacağız. Sürecin hangi aşamalarında sorunlar yaşanmaktadır ve bu sorunların aşılması için neler yapılabilir? Açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin ihtiyaç duyduğu alan ve dallar nelerdir? Bunlar sektörlerle daha uyumlu hale nasıl getirilebilir gibi birçok konu başlığını çalıştayda tartışacak, öneriler alacağız ve kararlara dönüşmesi için önemli adımlar atacağız. Burada amacımız şehrimizin önümüzdeki yıllar için ihtiyaç duyduğu alanda gençlerimizi yetiştirmek olacak. Tüm katılımcılarımıza kıymetli görüş ve önerileri için şimdiden çok teşekkür ediyor, çalıştayımız sayesinde verimli ve etkili sonuçlar ortaya çıkmasını diliyoruz.”

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı da konuşmasında, “Mesleki alanda sektörlere eleman yetiştirmek elimizde. Bu çalıştay sayesinde ortaya hayırlı sonuçlar çıkmasını arzu ediyorum. Bizler Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuyu önemsiyoruz. Sahada millî eğitimin çalışmalarını görüyor ve takdirle karşılıyoruz. Ortaöğretimde mesleki eğitimi geliştirip yatırımcının nitelikli elemana erişmesi noktasında yardımcı olmamız gerekiyor. Çalıştayın şehrimiz için özellikle de gençlerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Açılışın ardından katılımcılar, konuları görüşmek üzere oluşturulan gruplarda yer aldı.

Çalıştaya, Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran’ın yanı sıra il müdürleri, ilçe millî eğitim müdürleri, Kırıkkale Üniversitesi akademisyenleri, meslek liselerinin yöneticileri, sektör temsilcileri, öğretmenler ile çok sayıda davetli katıldı.

İki gün sürecek olan çalıştay sonunda katılımcılara belgeleri verilecek.

kirikkale-mem-calistay-3 Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; 'Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir'
kirikkale-mem-calistay-5 Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; 'Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir'
kirikkale-mem-calistay-4 Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; 'Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir'
kirikkale-mem-calistay-2 Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın; 'Amacımız, gençlerimizi ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirmektir'

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!