Kırıkkale UMKE ATAK Ekipleri Arama Kurtarma Faaliyetlerinde Etkin Rol Alacak
Gündem 71 Editörü • 29 Şubat 2024 23:33
Kırıkkale UMKE ATAK Ekipleri Arama Kurtarma Faaliyetlerinde Etkin Rol Alacak

Kırıkkale’de 12 kişilik UMKE personeli Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ile Bingöl AFAD Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen UMKE ATAK eğitimine katıldı.

Konu ile ilgili Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bakanlığımızın talimatı ile Müdürlüğümüze bağlı 12 kişilik UMKE personelimiz, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ile Bingöl AFAD Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen UMKE ATAK eğitimine katıldı. Teorik ve pratik olarak verilen 5 günlük eğitimde Arama Kurtarma Eğitimi başta olmak üzere birçok konuda bilgi verildi.

Gönüllü sağlık çalışanları tarafından oluşturulan UMKE ATAK; arama kurtarma faaliyeti yaparak, ulusal ve uluslararası hali hazırda hizmette bulunan UMKE çatısı altında kuruldu. Daha önce arama kurtarma fonksiyonu olmayan, sadece medikal yardım amaçlı hizmette bulunan UMKE ekipleri verilen ATAK eğitimleriyle birlikte arama kurtarma faaliyetine katılarak ihtiyaç sahiplerine daha donanımlı bir hizmet sunacak. AFAD ile koordineli olarak görev yapacak UMKE ATAK timleri, almış oldukları eğitim sonrasında ulusal veya uluslararası olası bir afet durumunda görev alacaklar.

Bu kapsamda ilimiz UMKE personelimizin de içerisinde bulunduğu Kırşehir ve Yozgat illerinden oluşan toplam 30 kişilik 28. Bölge UMKE timleri, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ve Bingöl AFAD Müdürlüğünce gerçekleştirilen UMKE ATAK eğitimlerine katıldı. 5 gün süren teorik ve pratik olarak gerçekleştirilen eğitimlerde personellere Enkazda Kişi Arama ve Kurtarma, Toplu Trafik Kazalarında Araç İçi Arama Kurtarma, Çığda Arama Kurtarma, Selde Arama Kurtarma, KBRN Arama Kurtarma gibi çeşitli konularında eğitim verildi. İlimiz ve bölge illerimiz UMKE personellerine yönelik yapılan UMKE ATAK eğitimleri bakanlığımız koordinasyonunda ilerleyen günlerde devam edecektir.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!