Kırıkkale Üniversitesi 2. Antalya Bilim Festivaline Katıldı
Gündem 71 Editörü • 21 Ekim 2023 12:01
Kırıkkale Üniversitesi 2. Antalya Bilim Festivaline Katıldı

Kırıkkale Üniversitesi Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlen Antalya Bilim Festivali’ne (BİLİMFEST) katıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi koordinasyonunda ve Kırıkkale Üniversitesi Teknopark’ının destekleriyle farklı akademik birimlerden akademisyenler ve öğrencilerin üretmiş olduğu projeler Antalya Bilim Festivali’nde sergilendi.

Yoğun ilgi gören Kırıkkale Üniversitesi standını ziyaret eden öğrencilere 3 boyutlu yazıcı yapımı, görme engelliler için akıllı baston, uzaktan kontrollü hava aracı ve güneş panelli aydınlatma projeleri hakkında öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından bilgi verilerek projelerin çalışma prensipleri uygulamalı olarak anlatılıyor.

Festivale Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Tuncay Şimşek, Teknoloji Transfer Ofisi Öğr. Gör. Dr. Yasin Can Gönültaş, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Birimi Sorumlusu Öğr. Gör. Göksun Ünlü, Elektronik ve Otomasyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Rüstem Yılmazel, Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. Gökhan Ünlü ve idari personel katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın konuşması ile başlayan festival açılış töreni, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Türkiye olarak son 20 yılda birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Ülkemizi adım adım küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz” dedi. Bakan Kacır, Antalya BilimFest’in teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çekmeyi başardığını ve 12 bin 500 metrekarelik alanda kurulan Antalya Bilim Festivali’nin yerli ve milli teknolojileri ziyaretçilerle buluşturduğunu söyleyerek yapılan festivalin önemini vurguladı.

Her yaşa hitap eden Bilimfest 2023 kapsamında, TÜBİTAK bilim gösterileri ve eğlenceli etkinlikler, güneş gözlemi, planeteryum, simülasyon deneyim alanları, sıcak hava balonu, kara ve hava araçları sergisi, paydaş katılımcı stant aktiviteleri, eğitici atölyeleri, bilim söyleşileri yapılıyor. Yerli ve milli aracımız TOGG’un sergilendiği festivalde ayrıca Akıllı Şehir ile Çevre ve Enerji Teknolojileri alanlarında Antalya’daki ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği 3 farklı yarışma düzenleniyor.

TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜMOSAN, TUSAŞ, TURKSAT, MKE, OTOKAR

Türkiye Uzay Ajansı, üniversiteler, teknokentler başta olmak üzere yerli ve milli teknoloji üreten 220 kamu kurum ve kuruluşu ile özel sektör firma temsilcilerinin projelerini sergilediği BilimFest, 22 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!