Kırıkkale Üniversitesi Dünya Üniversite Sıralamalarında Yer Aldı
Gündem 71 Editörü • 22 Ekim 2022 18:39
Kırıkkale Üniversitesi Dünya Üniversite Sıralamalarında Yer Aldı

Kırıkkale Üniversitesi, Times Higher Education (THE) 2023 Dünya Üniversite Sıralamaları’nda 1501+ bandında yer aldı.

Times Higher Education 2023 Dünya Üniversite Sıralaması’nda, 104 ülke ve bölgeden 1799 üniversite sıralamada yer almayı başarmıştır. Bunların dışında, veri sağlayan ancak sıralamada yer almak için uygunluk kriterlerini karşılayamayan 526 üniversite daha “raportör” statüsüyle listelenmiştir.

Bu yılki sıralamada, 2500’den fazla kurumdan veri toplanmış ve 15.5 milyondan fazla araştırma yayınında 121 milyondan fazla atıf incelenmiştir. Ayrıca, dünya çapında 40.000 bilim insanından toplanan anket cevapları analiz edilmiştir.

Dünya Üniversite Sıralamaları, her biri yüksek öğretimde mükemmelliğin önemli bir alanını temsil eden 5 başlık altındaki değerlendirmelere göre oluşturulmaktadır: Öğretim (Teaching), Araştırma (Research), Atıflar (Citations), Sanayi geliri (Industry income) ve Uluslararası görünüm (International outlook). Üniversitemizin en yüksek sıralaması 856. sırada yer aldığı Araştırma (Research) başlığı olmuştur. Bunu 1428. sırada yer aldığı Öğretim (Teaching) ve 1523. sırada yer aldığı Atıflar (Citations) başlığı takip etmektedir.

Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan bu başarının öğretim elemanları ve idari kadromuzun tümünün hedef odaklı çalışmasının sonucu olduğunu ve kendilerine teşekkür ettiğini, önümüzdeki dönemde daha üst sıralarda yer almak için çalışmaya devam edileceğini söyledi. Ayrıca, Üniversitemizin yakın geleceğin büyük Türkiye’sinin orta ve yüksek teknolojili ürünler için Ar-Ge ve eğitime daha fazla çaba göstereceğini ekledi.

kirikkale-universitesi-dunya-universiteler-siralamasi-girdi Kırıkkale Üniversitesi Dünya Üniversite Sıralamalarında Yer Aldı

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!