Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Önemli Buluş; Hastalıklar Ses Analiziyle Tahmin Edilebilecek
Gündem 71 Editörü • 9 Kasım 2023 10:20
Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Önemli Buluş; Hastalıklar Ses Analiziyle Tahmin Edilebilecek

Kırıkkale Üniversitesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu proje ile özellikle sağlık sektöründe, ses analizi sayesinde olabilecek hastalıkların tahmin edilmesine zemin hazırlanacak ve hastalıkların erken teşhis edilmesine de bu sayede imkan sağlanmış olacak.

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’nda beklenen sonuçlar açıklandı. Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 3. sınıf örencileri Açelya Gümele ve Anıl Yağız’ın proje önerileri TÜBİTAK’ın programına kabul edildi.

kku-ogrencileri-saglik-onemli-bulus-2-1 Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Önemli Buluş; Hastalıklar Ses Analiziyle Tahmin Edilebilecek

Açelya Gümele’nin yürüteceği çalışma, “Çoklu Özellik Füzyonu ile Ses Sinyallerinden Cinsiyet Tahmini” konusunu ele alacak. Bu proje, yapay zeka tekniklerini kullanarak ses sinyalleri üzerinden cinsiyet tahmini yapmayı hedefliyor. Ancak sadece cinsiyet tahmini ile sınırlı kalmayacak; güvenlik, müşteri hizmetleri, sağlık ve pazarlama gibi birçok sektörde kullanılabilme potansiyeline sahip olacak. Özellikle sağlık sektöründe, ses analiziyle hastalık tahmini çalışmalarına zemin hazırlayacak olan bu çalışma, hastalıkların erken teşhis edilmesine imkan sağlayacak. Projenin bir diğer önemli yönü, uzmanlara yönelik bir karar destek sistemi oluşturacak olmasıdır. Ses analizi sonuçları, sağlık profesyonellerine hastalık teşhisi konusunda da destek sağlayacak.

kku-ogrencileri-saglik-onemli-bulus-3-1 Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Önemli Buluş; Hastalıklar Ses Analiziyle Tahmin Edilebilecek

Gümele’nin çalışması, TÜBİTAK’ın destekleriyle bilimin ve teknolojinin günlük yaşamımızı nasıl daha iyi bir hale getirebileceğini gösteren somut bir örnek. Ses analiziyle cinsiyet tahmini ve hastalık teşhisi alanındaki bu proje, gelecekte sağlık sektöründe önemli bir etki oluşturması ve hastalar için daha iyi bir geleceğin kapılarının açılması hedefleniyor.

kku-ogrencileri-saglik-onemli-bulus-4-1 Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Önemli Buluş; Hastalıklar Ses Analiziyle Tahmin Edilebilecek

Proje danışmanı Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Arş. Gör. Mustafa Yurdakul, önerilen projelerin hem insanlık yararına hem de bilimsel literatüre katkıda bulunacağını ifade etti ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Şakir Taşdemir’e teşekkür etti.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, öğrencileri başarılı çalışmalarından tebrik ederek, danışman ve öğrencilere hediye verdi.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!