Kırıkkale Valiliği, Koronavirüs Kapsamında Yapılan Hizmetler ve Tedbirleri Açıkladı
Gündem 71 Editörü • 25 Nisan 2020 12:36
Kırıkkale Valiliği, Koronavirüs Kapsamında Yapılan Hizmetler ve Tedbirleri Açıkladı
Kırıkkale Haber

Kırıkkale Valiliği, Koronavirüs salgını sebebiyle il genelinde yapılan hizmetler ve tedbirleri yayınladığı video ile açıkladı.

Kırıkkale Valiliği sosyal medya hesaplarından “Beraber Daha Güçlüyüz” başlığıyla paylaşılan videoda, Kırıkkale’de Koronavirüsle mücadelede vaka sayısının ülke ortalamasının altında olduğu belirtilirken bu sayıyı rakamsallaştırmanın salgının hafife almak olduğu söylendi.

Kırıkkale’de vakaların yurt içi ya da yurt dışı olması önemini kaybettiği, Artık her yerde ve neredeyse bütün ilçelerde yaşlılarda ve gençlerde de görülmeye başlandığı ile birlikte Kırıkkale’de iki köyün halen karantinada olduğu belirtildi. Süreç içerisinde tedavisi tamamlanan Saliha hemşire dahil 60’a yakın vatandaş taburcu olduğu ve virüs dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşların olduğu belirtildi.

Kırıkkale Valiliği tarafından il merkezi ve ilçelerde vefa sosyal destek gurpları oluşturulduğu, “VEFA” çalışmaları kapsamında 11 bin üzerinde vatandaşın çağrısına koşulduğu belirtildi. Vatandaşlardan gelen talepleri karşılamak üzere oluşturulan Vefa İletişim Merkezi’nin de 7/24 hizmet verdiği belirtildi.

Vefa sosyal destek gurubu ekipleri tarafından zaruri ihtiyaçları nedeniyle sokağa çıkan vatandaşlara, cadde girişleri, minibüs ana durakları ve pazar yerleri girişlerinde maske dağıtımı yapıldığı ayrıca vatandaşlara muhtarlıklar aracılığı ile bu haftadan itibaren maske dağıtımının sürdüğü belirtildi.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardımların sürdüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kayıtlı ve düzenli yardım alan 10 bin 63 haneye, hane başı 1000 TL ödemesinin evlerinde yapıldığı belirtildi. Ayrıca Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Kırıkkale genelinde 4 bin 471 haneye 1000 TL olan ikinci faz sosyal yardımların vatandaşların evlerine ulaştırıldığı belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi laboratuvarında 7 Mart tarihinden bugüne kadar hem Kırıkkale hemde komşu illerin test ihityacını karşıladığı ve 2 bin test yapıldığı belirtildi. İl ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından Bin 533 vatandaşa toplamda 370 bin 769 TL nakdş yardım yapıldı. Sivil toplum kuruluşları ve hayırsever iş adamları tarafından 5 bin adet gıda paketi yardımı yapıldığı belirtildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda 10 kişiden oluşan çağrı merkezinin oluşturulduğu ve 0 318 224 25 62 numaralı telefona 10 hat daha eklendiği belirtildi.

İşte o video;

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!