Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Kılıçlar Soğan Kurutma Tesisinde İncelemelerde Bulundu
Gündem 71 Editörü • 15 Haziran 2023 20:59
Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Kılıçlar Soğan Kurutma Tesisinde İncelemelerde Bulundu

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, “Kılıçlar Soğanı Genç İstihdama Umut Oluyor” projesi kapsamında kurulan soğan kurutma tesisinde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

ÜRETİME HAZIR HALDE

Yahşihan İlçemize bağlı Kılıçlar Köyünde üretilen soğanların değerlendirilmesi ve bölgeye katkı sağlanması amacıyla “Kılıçlar Soğanı Genç İstihdama Umut Oluyor Projesi” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansının 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı çerçevesinde büyük bir kısmının Ahiler Kalkınma Ajansı, kalan kısmının da Yahşihan Köylere Hizmet Götürme Birliği desteği ile toplam 2.000.000 TL bütçe ile hazırlanan Kılıçlar Soğan Kurutma Tesisi’nin üretime hazır hale getirildiği belirtildi. Tesiste incelemelerde bulunan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ilçe kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu’ndan bilgi aldı.

GENÇ EV HANIMLARINA İSTİDAM OLACAK

18-45 yaş arası 30 kadının istihdam edileceğini ifade eden Tekbıyıkoğlu, “KOSGEB İl Müdürlüğünün sağlayacağı eğitim desteği ile Yahşihan Halk Eğim Merkezi Müdürlüğü ve Yahşihan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 18-45 yaş arası ev hanımına temel tarım eğitimleri verilecek. Bu proje sayesinde kursiyerlerimiz Kılıçlar soğanı üretimi, iş sağlığı ve girişimcilik konularında hem eğitim alacak hem de ekonomik kazanç sağlayacak.” dedi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!