Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Hekimleri Randevusuz Hasta Bakmama Kararı Aldı
Gündem 71 Editörü • 20 Ağustos 2023 08:44
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Hekimleri Randevusuz Hasta Bakmama Kararı Aldı

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde görevli hekimler randevusuz hasta bakmama kararı aldı.

Konu ile ilgili Hekim Birliği Sendikası Kuzey İç Anadolu Şube Başkanı Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Şebin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Toplu sözleşmede “Tabip Dışı” haksızlığına sessiz kalmamak için, Olması gerekenin 3-4 katı hasta bakmaya zorlanırken bir de şiddete uğramamak için, Eriyen maaşlarımıza, cari gider ödemelerine, nöbet ücretlerine ve ek ödemeleri sineye çekmemek için, Hekim Birliğine, meslek etiğimize ve deontolojiye sahip çıkmak için; Talep edilen hakların tesis edilmesi, idarenin kendi çıkardığı mevzuata uyması gerektiğini hatırlatmak için, Yaşadığımız bütün mağduriyetlerin giderilmesi, tedbirlerin alınması için, Yöneticiler ve kamuoyu nezdinde demokratik yollarla dikkat çekmek ve hak aramak, meşru ve zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bu sebeple; Hekim Birliği Yönetim Kurulumuzun 16.08.2023 tarih ve 28 nolu Kararı ile 17-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında “MHRS dışı hasta bakmama ve Hakkıyla Görev Yapma” kararı alınmıştır.

Bu bir eylem değildir, hekimlerin ve vatandaşların layık olduğu kaliteli ve ideal sağlık hizmeti için tıbben ve hukuken bir zorunluluktur.

İşlevsiz sağlık sistemini reddediyor, “Hakkıyla Görev” ilkesince ideal sağlık sistemini talep ediyoruz.

Hekimlerin can güvenliğinin sağlandığı, nitelikli tedavi koşullarının oluşturulduğu ,tek kalem maaş ile hak edilen nöbet ücret ödemelerinin yapıldığı, asrın felaketini yaşamış deprem bölgesine özel yönetmelik uygulaması ile pozitif ayrımcılığın sağlandığı koşulların inşası için Gelin Birlik Olalım

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!