Kırıkkale’de ’19 Eylül Gaziler Günü’ Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
Gündem 71 Editörü • 19 Eylül 2023 21:14
Kırıkkale’de ’19 Eylül Gaziler Günü’ Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Sakarya Meydan Muhaberesinde kazanılan zaferin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921’de Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı verilişinin yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi.

ATATÜRK ANITI’NA ÇELENKLER BIRAKILDI

Valiliğimiz himayelerinde 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlen tören Kırıkkale Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve derneklerin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile devam eden törende günün anlam ve önemine dair Garnizon Komutanlığı personeli Piyade Üstteğmen Mustafa Batuhan Çakmak tarafından konuşma yapıldı. Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda yapılan törenin ardından protokol üyeleri ve katılımcılar Kırıkkale Şehitliği’nde düzenlenen törene katıldı.

KUTSAL VATAN TOPRAKLARINA EBEDİYEN SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Saygı Atışı ve ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Sayın Valimiz Mehmet Makas, Şehitlik Defterini imzaladı. Şehitlik defterini imzalayan Sayın Valimiz yaptığı konuşmada, tüm şehitlere ve vefat eden gazilere rahmet diledi.  Sayın Valimiz, “Bugün burada 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle aziz şehitlerimizin manevi huzurundayız. Ülkemizin bağımsızlığı ve geleceği uğruna bütün görev anlayışıyla kahramanca mücadele vererek, bu yolda hayatlarını feda eden aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz ve aileleri gurur kaynağımızdır. Bizlere düşen aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin emaneti olan kutsal vatan topraklarına ebediyen sahip çıkma ve yaşatma ülküsü uğrunda milli birlik ve kardeşliğimizi her zamankinden daha fazla perçinlemektir. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları, tüm aziz şehitlerimiz ve vefat eden gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz. Gaziler günümüz kutlu olsun.” dedi.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve akabinde şehitler ve ebediyete intikal etmiş gaziler için İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından hatim duası yapıldı. Hatim duasının ardından Sayın Valimiz, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte şehit kabirlerine tek tek karanfil bıraktı.

Düzenlenen törene Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, siyasi parti ve STK temsilcileri, şehit yakınlar, gazilerimiz ile gazi ailelerimizin yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!