Kırıkkale’de 192 Okul ‘Okulum Temiz Belgesi’ Aldı
Gündem 71 Editörü • 1 Şubat 2024 15:13
Kırıkkale’de 192 Okul ‘Okulum Temiz Belgesi’ Aldı

Kırıkkale’de Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen programda kentteki 192 okul ve kuruma “Okulum Temiz Belgesi” verildi.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 2020 yılından itibaren uygulanmakta olan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” kapsamında “Okulum Temiz Belgesi” almaya hak kazanan eğitim kurumları için program düzenlendi.

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen belge dağıtım programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, “Okulum Temiz Belgesi” almaya hak kazanan okulların ve kurumların Millî Eğitim Bakanlığı standardizasyon ve kalite hizmet birimi tarafından onaylanan okullar olduğunu söyledi.

Eğitim kurumlarında hijyen şartlarının ve enfeksiyon önleme süreçlerinin yerine getirilmesi sayesinde daha temiz ortamların oluştuğunu hatırlatan Aydın, “Bugün burada “Okulum Temiz Belgesi” töreninde sizlerle bir arada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Belirlenen şartları yerine getirmeleri dolayısıyla ilimizdeki 192 okul ve kurumumuz bu belgeleri almaya hak kazanmış oldular. Burada okul ve kurum yöneticilerine, denetimleri gerçekleştiren hijyen tetkik görevlilerimize, öğretmenlerimize okulların hijyen şartlarını özveri ile yerine getiren personelimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Belge alan okulların yıl boyunca hijyen şartlarını yerine getirme zorunluluğunun devam ettiğine dikkat çeken Aydın, şöyle konuştu:

“Başvuru belgelerinde ortaya koyduğunuz ve taahhüt ettiğiniz her türlü uygulamayı yıl boyunca gerçekleştirmek durumundasınız. Diğer taraftan temenni etmeyiz ama okulunuzun ya da kurumunuzun temizliği ile ilgili bir zafiyet meydana geldiğinde ya da herhangi bir şikayet söz konusu olduğunda belgenizin ve size verilecek olan flamanın tekrar geri alınması durumu da söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla hazırlanmış olan kontrol kılavuzundaki tüm şartların her zaman yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu anlamda eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kontrol kılavuzunda yer alan hususlarda süreklilik olduğunu bilmemiz gerekir. Temizlik ve hijyen koşulları ile ilgili çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürmeniz gerekiyor. Okul ya da kurumunuzda ziyaretçi prosedüründen başlamak üzere temizlik ve dezenfeksiyon planında vaat ettiğiniz tüm temizlik şartlarının ve usullerinin yerine getirilmesi, temizlik çizelgelerinin bu şartlar altında düzenli olarak takip edilmesi büyük önem arz etmektedir.”

Millî Eğitim Müdürü Aydın, konuşmasının sonunda 2023-2024 eğitim öğretim yılı ikinci yarıyıl döneminin huzurlu bir şekilde geçmesini öte yandan öğrencilerin girecekleri sınavlarda üstün başarılar elde etmeleri temennisini de sözlerine ekledi.

Düzenlenen program, belgelerin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından son buldu.

Programa, Millî Eğitim Müdürü Aydın’ın yanı sıra Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, Eğitim Müfettişleri Başkanı Yaşar Erbek, şube müdürleri ile okul ve kurum müdürlerinin temsilcileri katıldı.

kirikkale-okul-temiz-belgesi-2 Kırıkkale'de 192 Okul 'Okulum Temiz Belgesi' Aldı
kirikkale-okul-temiz-belgesi-3 Kırıkkale'de 192 Okul 'Okulum Temiz Belgesi' Aldı
kirikkale-okul-temiz-belgesi-4 Kırıkkale'de 192 Okul 'Okulum Temiz Belgesi' Aldı
kirikkale-okul-temiz-belgesi-5 Kırıkkale'de 192 Okul 'Okulum Temiz Belgesi' Aldı

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!